جان بولتون -- مشاور امنیت ملی دولت آمریکا -- از نگرانی دولتش درباره وابستگی اروپا به منابع انرژی روسیه خبر داد.

مشاور امنیت ملی ترامپ امروز جمعه در نشست خبری در کی یف، پایتخت اوکراین تصریح کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نگران آن است که با دریافت منابع گاز روسیه از راه خط لوله گاز طبیعی نورد استریم ۲ که قرار است سر از آلمان دربیاورد، اروپا داوطلبانه خود را به روسیه گره می زند.

آمریکا تهدید کرده این طرح را هدف تحریم های خود قرار خواهد داد. جان بولتون گفت:نگرانی های ترامپ درباره ی طرح نورد استریم ۲ است، چرا که موجب می شود اروپا داوطلبانه خودش را حتی بیش از گذشته به منابع انرژی روسیه وابسته سازد!"

وی افزود: "تنها اهمیت اقتصادی اروپا، شرق، غرب یا مرکز نیست، ما از همه اروپا سخن می گوییم. و نه تنها اهمیت اقتصادی وابستگی شدید به روسیه برای تامین گاز طبیعی و نفت بلکه اهمیت راهبردی اروپا در میان است.

وی افزود: روشن است هنگامی که شما (اروپایی ها) در عمل خودتان را به یک تامین کننده منبع حیاتی انرژی همچون گاز طبیعی منحصر می کنید علاوه بر هزینه های اقتصادی، هزینه های دیگری را نیز می توان تحمیل کرد. لذا این یکی از نگرانی های ترامپ درباره ی طرح نورد استریم ۲ است، چرا که موجب می شود اروپا داوطلبانه خودش را حتی بیش از گذشته به منابع انرژی روسیه وابسته سازد!"

پوتین و دیگر مقام های روسی خاطر نشان کرده اند مخالفت آمریکا با خط لوله ی گاز طبیعی نورد استریم ۲ ریشه در این تمایل واشنگتن دارد که می خواهد رقیبی قدرتمند را حذف کند و گاز طبیعی مایع (ال ان جی) خود را بسیار گرانتر به اروپایی ها بفروشد.