عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم،  در یادداشتی در این روزنامه اینترنتی نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای نخستین بار احساس می‌کند طناب برکناری و عزل وی به گردنش بسیار نزدیک شده است، آن هم پس از تشدید رسوایی‌های مالی و قانونی وی و رو شدن دلایل جدید و تقریبا مستندی که از دست داشتن او و برخی از معاونانش در نقض قوانین تامین هزینه‌های مالی در تبلیغات انتخاباتی خبر می‌دهد.

در این یادداشت آمده است: دفاعیه‌های ترامپ یکی پس از دیگری دچار فروپاشی می‌شود و دروغین بودن آن‌ها در حال آشکار شدن است. وی زمانی که در مصاحبه با شبکه راست‌گرای طرفدار خود یعنی فاکس نیوز گفت در صورت برکنار شدنش، اقتصاد آمریکا دچار فروپاشی خواهد شد و همه مردم این کشور به شدت فقیر خواهند شد، نگرانی برای نخستین بار در چهره‌اش نمایان گشت.

ترامپ روز سه‌شنبه گذشته دو ضربه کشنده دریافت کرد، دو ضربه‌ای که رابرت مولر بازرس ویژه (درباره تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶) از آن پرده برداشت. اکنون تنها خواسته مولر در زندگی این است که باعث برکناری ترامپ به گونه‌ای خفت‌بار و تحقیرآمیز شود.

عطوان در ادامه نوشت: نخستین ضربه به ترامپ این بود که مایکل کوهن، وکیل مدافع سابق ترامپ، به گناه خود در نقض تامین هزینه‌های مالی برای تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری اعتراف کرد. و‌ی همچنین گفت ۱۵۰ هزار دلار به عنوان حق‌السکوت به دو زنی که روابط جنسی با موکلش یعنی ترامپ داشته‎اند، پرداخت کرده است. یکی از این دو زن، استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های مستهجن و دومی کارن مک دوگال، مدل مجله «پلی بوی» است.

دومین ضربه، محکومیت پل مانافورت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ، در دادگاه به اتهام کلاه‌برداری در زمینه پرداخت مالیات و امور بانکی و دست داشتن وی در دست‌کم ۱۲ پرونده از این دست بود.

وقت انتقام دموکرات‌ها سر رسیده است

پیروزی حزب دموکرات در انتخابات میان دوره‌ای مجلس سنا و نمایندگان آمریکا به آن‌ها این قدرت را خواهد داد تا فوری اقدامات برکناری ترامپ را آغاز کنند و از این رئیس جمهور که دموکرات‌ها و به ویژه باراک اوباما، رئیس جمهور سابق، را بسیار مورد اهانت قرار داده است، انتقام بگیرند. بسیاری از نظرسنجی‌ها حکایت از آن دارد که احتمال پیروزی دموکرات‌ها بسیار زیاد است.

عطوان در ادامه نوشت: هشدار ترامپ در خصوص فروپاشی اقتصاد آمریکا در صورت برکناری وی در چهارچوب تلاش‌های وی برای جلب حمایت طرفدارانش یعنی جمهوری‌خواهان و به ویژه نژادپرستان است. این هشدار همچنین برای جلب رضایت و همراهی اعضای افراطی کلیسای آنجلیکا و طرفداران آن است که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر به او رای دادند، اما این حیله دیگر به هیچ وجه جواب نمی‌دهد، زیرا آنچه اقتصاد آمریکا را ویران خواهد کرد، سیاست‌های تنش‌آمیز ترامپ و جنگ‌های اقتصادی وی علیه مهم‌ترین هم پیمانان آمریکا از کانادا گرفته تا اروپاست چه برسد به چین که بزرگترین شریک تجاری آمریکا و ترکیه که متحد و عضو بنیانگذار پیمان ناتو است.

بهبود اقتصاد آمریکا به لطف کشورهای عربی خریدار سلاح

در ادامه این یادداشت آمده است: اقتصاد آمریکا شاید در دو سال نخستین دوره ریاست جمهوری ترامپ بهبود یافته باشد، به طوری که شاخص بیکاری از ۸ درصد به ۴ درصد، یعنی به نصف رسید، اما این بهبود اوضاع اقتصادی به خلاقیت و اقدامات ترامپ برنمی‌گردد، بلکه به اذعان برخی از برادران عرب در منطقه خلیج (فارس) و به ویژه عربستان، به سبب کمک‌های مالی ۵۰۰ میلیارد دلاری است که در قالب معاملات خرید سلاح‌های گران قیمت به آمریکا داده شد به گونه‌ای که ترامپ پس از حضور در کنفرانس سران کشور‌های اسلامی که برای خوش آمدگویی به وی برگزار شد، پس از بازگشت از ریاض و در اختیار گرفتن میلیارد‌ها دلار (به دنبال معامله با عربستان)، همواره هذیان می‌گفت و کلمه «کار» را تکرار می‌کرد.

چشم دوختن و امید بستن ترامپ به اسرائیل سرشار از خطر است

ترامپ به لابی اسرائیل چشم دوخت و برای خارج شدن از تنگنای کنونی خود به آن وفادار ماند و به جرد کوشنر، داماد خود، تکیه کرد و در اجرای هیچ یک از خواسته‌های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در لغو توافق هسته‌ای با ایران و اعمال تحریم‌های دشوار برای براندازی نظام این کشور تردید نکرد. همچنین (به درخواست نتانیاهو)، قدس اشغالی را پایتخت همیشگی رژیم اشغالگر اعلام کرد و با کمک همپیمانان خود در منطقه، برای تحمیل معامله قرن که به معنای پایان یافتن قطعی آرمان فلسطین است، وارد عمل شد، اما این چشم دوختن و امید بستن به اسرائیل سرشار از خطر است و چه بسا نتایج معکوسی به دنبال داشته باشد.

عطوان در پایان نوشت: اعتراف می‌کنیم که ما برای برکناری این رئیس جمهور نژادپرست آمریکا که از ما مردم کشور‌های عربی و مسلمان متنفر است، بسیار خوشحالیم و منتظر روزی هستیم که او و دار و دسته‌اش به زور قانون و با خواری و خفت از کاخ سفید اخراج شوند، زیرا وجود وی به معنای بی‌ثبات شدن جهان و بر هم خوردن امنیت آن به سبب غرق شدن در جنگ‌ها و درگیری‌های ویرانگر به ویژه در منطقه خاورمیانه است. امیدواریم روزی برسد که به مناسبت اخراج ترامپ از کاخ سفید، در همین روزنامه مطلب بنویسیم و این از قدرت خداوند خارج نیست.