به گزارش القدس العربی، "سماح حدید" مدیر برنامه خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل گفت که حکم اعدام اسراء‌الغمغام شهروند عربستانی ساکن شرق این کشور که در سال ۲۰۱۵ میلادی بازداشت شده است در صورت اجرا تهدیدی برای سایر فعالان حقوق بشر و مشارکت کنندگان در تظاهرات‌های صلح‌آمیز خواهد بود.

وی افزود: صدور حکم اعدام علیه إسراء الغمغام حاوی این پیام وحشتناک است که سایر فعالان نیز به دلیل اعتراضات صلح‌آمیز و فعالیت‌هایشان در دفاع از حقوق بشر با همین احکام مواجه خواهند شد.

این مسئول سازمان عفو بین‌الملل اظهار داشت: اتهامات مطرح شده علیه الغمغام که بیشتر آن به مشارکت صلح‌آمیز وی در اعتراضات مربوط می‌شود، مایه طنز است و روشن است که انگیزه‌های سیاسی پشت پرده این اتهامات برای ساکت کردن صداهای معارضان در شرق عربستان قرار دارد.

وی گفت: دنیا نمی‌تواند کارمانه وحشتناک عربستان در زمینه حقوق بشر را نادیده بگیرد و ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که به مقامات سعودی برای توقف مجازات اعدام فشار بیاورد.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد که از هواداران خود در سراسر دنیا خواهد خواست با مدافعان مرد و زن حقوق بشر عربستان که در بازداشت هستند، همبستگی کنند.

برخی از سازمان‌های حقوقی همچون سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کردند که دادستانی عربستان خواستار حکم اعدام برای ۵ فعال زن در زمینه حقوق بشر در شرق این کشور می‌شود.

بر اساس این گزارش، یکی از این بازداشت شدگان إسرا الغمغام اولین زندانی زن سیاسی در استان قطیف عربستان است که به دلیل فعالیت‌های حقوقی با حکم اعدام مواجه می‌شود.

از زمان انتخاب محمد بن سلمان به سمت ولیعهد عربستان،  به بهانه اصلاحات اجتماعی و اقتصادی ده‌ها تن از تجار، فعالان، دانشگاهیان، و مبلغان بازداشت شده‌اند. 

این در حالی است که سازمان اروپایی- سعودی حقوق بشر چند روز قبل با صدور بیانیه ای ضمن اشاره به حکم اعدام ۵۱ زندانی سعودی با استناد به حکم دادگاه‌های ناعادلانه نسبت به این وضعیت در عربستان هشدار داد.

بنابر اعلام این سازمان حقوق بشری اکنون ۳۱ سعودی که حکم آنان از سوی دادگاه عالی تایید شده است، هر لحظه با خطر اعدام روبه رو هستند.