رویترز گزارش داد، ۲۱ ماه حبس یک کشیش آمریکایی در ترکیه با اتهامات تروریستی موجب وخامت روابط آمریکا و ترکیه به عنوان دو متحد عضو ناتو شده است.

سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید اظهارات مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ اثباتی بر این است که ایالات متحده اقتصاد ترکیه را هدف گرفته است و به ارزش‌های بنیادین و ارزش‌های ائتلاف ناتو اهمیت نمی‌دهد.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به سخنان جان بولتون گفت: سخنان او تایید می کند که دولت ترامپ یک متحد عضو ناتو را در بخشی از یک جنگ اقتصادی هدف حمله قرار داده است. دولت ترامپ ثابت کرده است که قصد دارد از تجارت، تعرفه‌ها و تحریم‌ها برای آغاز یک جنگ تجاری جهانی استفاده کند. همین اوضاع برای مکزیک، کانادا، اروپا و چین هم صدق می‌کند.

کالین تاکید کرد: ترکیه تمایلی ندارد جنگ اقتصادی با هیچ طرفی راه بیندازد. همچنین نمی‌توان انتظار داشت که ترکیه مقابل حملاتی علیه اقتصاد و سیستم قضایی‌اش سکوت کند. ترکیه با مابقی کشورهای جهان علیه تدابیر محدودکننده و تبیهی همکاری خواهد کرد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا حین سفر به سرزمین‌های اشغالی نسبت به تعهد ۱۵ میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در ترکیه از سوی امیر قطر ابراز تردید کرد در پی اظهارات بولتون ارزش لیر نسبت به دلار به شدت سقوط داشت.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه از واشنگتن خواست تا به استقلال قضایی ترکیه احترام بگذارد. او گفت: قانون و مقررات در ترکیه جاری است و پرونده کشیش اندرو برانسون یک مسئله حقوقی است. یک روند حقوقی به جریان افتاده است که به شخص او مرتبط است. از نظر ما پذیرفتنی نیست که ایالات متحده در این روند حقوقی مداخله کنند و درخواست‌های مشخصی داشته باشد.

به گفته این سخنگو، دولت آمریکا اظهارات و درخواست‌های خودسرانه‌ای در پرونده برانسون داشته است.

بولتون همچنین گفته بود ترکیه با عدم آزاد کردن برانسون مرتکب اشتباه بزرگی می‌شود. او مدعی شد که ترکیه می‌تواند فورا این بحران را پایان دهد و این از طریق با آزاد کردن کشیش آمریکایی محقق می‌شود.