وکیل سابق او اعتراف کرد که در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ برای پیروز شدن او، به چندین نفر مبالغی را به صورت غیرقانونی پرداخت کرده است. از سوی دیگر، رئیس سابق ستاد انتخاباتی‌اش در ۸ مورد از ۱۸ پرونده تقلبی بانکی و مالیاتی که علیه‌ او باز بود، محکوم شناخته شد.

همچنین مایکل کوهن وکیل سابق رئیس جمهور آمریکا به جرایم متعدد خود از جمله فرار مالیاتی و تقلب بانکی اعتراف کرد.

پل منافورت رئیس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در پرونده‌های ۵ مورد اظهارنامه مالیاتی و همچنین ۳ مورد دیگر هم در مورد اختلاس بانکی و پنهان کردن حساب بانکی خارجی محکوم شناخته شد. این نتیجه بررسی اعضای هیئت منصفه دادگاه، در ایالت ویرجینیا آمریکا بود.

هرچند هنوز حکمی درباره منافورت صادر نشده است، ولی این اتهامات می‌تواند تا ۸۰ سال زندان هم برای رئیس سابق ستاد انتخاباتی رئیس جمهوری کنونی آمریکا به همراه داشته باشد. حکم نهایی قرار است ۱۲ دسامبر صادر شود.

منافورت البته شخص تازه‌کاری در سیاست آمریکا به شمار نمی‌رود. او که در سالهای ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ در کمپین انتخاباتی جرالد فورد و همچنین رونالد ریگان هم فعال بوده است، تنها ظرف سه ماه رئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ بود.

این سیاستمدار کهنه‌کار مشهور است که مدیریت کمپین افرادی را بر عهده بگیرد که چندان در دنیای سیاست خوش‌نام نیستند. منافورت بیشتر به دلیل فعالیت‌هایی که در خارج از آمریکا انجام داد و درآمدهایی که داشته و آنها را اعلام نکرده متهم شناخته شده است. منافورت در تمامی مراحل دادرسی همه اتهامات را رد کرده است.

مایک کوهن وکیل دونالد ترامپ اما اعتراف کرد که در پرونده‌هایی چون تخلف مالیاتی، جمع‌آوری فراتر از سقف قانونی کمک‌های مالی انتخاباتی، ارائه اظهارنامه نادرست به یک موسسه مالی و دریافت منابع غیرقانونی نقش داشته است.

کوهن همچنین اعتراف کرده به دستور نامزد یک صندلی فدرال، تلاش کرده به استورمی دنیلز و کارل مک دوگال بازیگر فیلم‌های پورن و مدل نشریه پلی بوی در مجموع ۲۸۰ هزار دلار حق السکوت بدهد تا آنها از روابطشان با دونالد ترامپ چیزی به رسانه‌ها نگویند. اتفاقی که برای جلوگیری از اثرگذاری منفی بر کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ صورت گرفته است.

اما مسئله مهم در اینجا تحقیقاتی است که رابرت مولر در خصوص ارتباط کمپین دونالد ترامپ و روسیه در حال انجام است. رئیس جمهوری آمریکا تقریبا هر روز به این تحقیقات و شخص رابرت مولر حمله می‌کند. هرچند منافورت و کوهن هنوز اتهام اثبات شده‌ای در خصوص ارتباط با روسیه و کمپین انتخاباتی ترامپ ندارند اما واقعیت این است که هم منافورت و هم کوهن بر اساس تحقیقاتی تحت تعقیب قرار گرفتند که مولر آن را پیش می‌برد. وی ماه‌هاست در حال بررسی این سوال است که آیا ترامپ در مسیر پیروزی در انتخابات با کشورهای خارجی به خصوص روسیه، تبانی کرده است یا نه.

ترامپ پیشتر با منافورت ابراز همدردی کرده بود و رسانه‌ها هم از احتمال دستور عفو عمومی او و کوهن از سوی دونالد ترامپ خبر دادند اما او هنوز واکنشی به این تحولات تازه روی داده در پرونده کوهن و منافورت نداشته است.

حتی رودی جولیانی هم اظهار داشته است که ممکن است ترامپ پل منافورت را با توجه به اختیاراتش عفو عمومی کند. رئیس جمهوری آمریکا طبق قانون و اختیاراتش می‌تواند چنین حکمی را صادر کند، اما این اتفاق احتمالا تبعات گسترده‌تری برای او به همراه خواهد داشت.

سی ان ان در این رابطه نوشت: محتمل ترین تهدید ترامپ این است که کنگره، از تلاش برای استیضاح او را آغاز کند.

از سوی دیگر، دیوید پرایس نماینده دموکرات کنگره نیز احتمال استیضاح ترامپ در صورت پیروزی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کنگره را رد نکرد.

نیوزویک نیز در این رابطه نوشت: «بلافاصله بعد از این بمب‌های خبری در رابطه با مسائل دادگاه، احتمال استیضاح ترامپ پیش از پایان یافتن دوره اول ریاست جمهوری او به طرز قابل توجهی بالا رفته است».

این رسانه در ادامه نوشت: هنوز مشخص نیست که کنگره اقدام معناداری در این رابطه انجام دهد. چهره های برجسته دموکرات که احتمالا نگران تاثیرگذاری هرگونه تصمیم بر نتایج انتخابات میان دوره ای هستند، هنوز خواستار اغاز فوری روند استیضاح ترامپ نشده اند.

در بازار پیش‌بینی سیاسی، پایگاه PredictIt (پیش‌بینی کنید)، درصد احتمال استیضاح ترامپ را ۵ درجه بالا برد. این سایت به کاربران اجازه می‌دهد که "سهام" خریده و اگر پیش‌بینی‌ (استیضاح) درست از آب درآمد، آنهایی که سهام مربوط به اردوگاه آری به استیضاح را خریده باشند، به ازای هر سهم یک دلار دریافت خواهند کرد».

بوستون گلوب نوشت: احتمل بسیار زیادی وجود دارد که ۲۱ اگوست، ۲۰۱۸، برای همیشه سراغاز پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ شناخته شود. همه ی این مسائل بدین خاطر است که رئیس جمور آمریکا در کلید زدن جرمی فدرال دخیل بوده است.