وزارت کشور بحرین سه‌شنبه (۳۱ مرداد) اعلام کرد که صدور روادید برای شهروندان قطری را متوقف کرده است.

به گزارش روزنامه بحرینی الأیام، وزارت کشور بحرین در بیانیه‌ای با اعلام این خبر، گفت که این اقدام براساس بیانیه قطع روابط دیپلماتیک با دولت قطر صورت گرفته است.

دولت بحرین به همراه سه کشور عربستان سعودی، مصر و امارات در تاریخ پنجم ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۹۶)، دولت قطر را به حمایت مالی از تروریسم متهم کرده و روابط خود را با این کشور قطع کردند. منامه در آن موقع طی بیانیه‌ای خواستار قطع روابط با دوحه شد.

وزارت کشور بحرین در بیانیه خود، مسئولان قطر را به «بی‌مسئولیتی» در قبال اقدامات و رفتارهای ضد بحرینی متهم و تصمیم به توقف صدور ویزا برای اتباع این کشور را اعلام کرده است.

با این حال بحرین، دانشجویان قطری حاضر در این کشور را از عدم صدور ویزا استثنا کرده است.

وزارت کشور بحرین مدعی شده است که این اقدام شهروندان قطری را هدف قرار نمی‌دهد و مردم قطر «امتداد طبیعی و اصیل برادران خود» در بحرین هستند.

بحرین همچنین مقامات قطری را به «بی‌مسئولیت» خواند و گفت که آن‌ها به حقوق همسایگان خود و قوانین بین‌الملل احترام نمی‌گذارند.

اخیرا «حمد بن عیسی آل خلیفه»، پادشاه بحرین، مدعی حاکمیت این کشور بر شبه جزیره قطر شده‌ است.

او جمعه گذشته در دیدار با بزرگانی قبایلی از قطر گفته بود: «حاکمیت آل خلیفه بر قطر از سال ۱۷۶۲ ثابت است و ما با مردم قطر یک ملت مشترک هستیم و تاریخ و نسبمان ما را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد».