عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با بیان این مطلب اظهار کرد: هم اکنون ۴۵ تا ۵۵ درصد هزینه‌های تمام شده قیمت بلیت هواپیما متأثر از قیمت ارز است و اینکه بگوییم تحولات ارز روی قیمت بلیت تأثیر ندارد، حرف دقیقی نیست.

آخوندی افزود: از شرکت‌های هواپیمایی خواسته‌ایم قیمت بلیت‌ها را روی پایگاه‌های اینترنتی خود منتشر کنند و در تلاش هستیم سهم پروازهای چارتر را از سبد پروازها به شدت کاهش دهیم و محدود کنیم زیرا افزایش قیمت‌ها در پروازهای چارتر خیلی بیشتر از قیمت رسمی شرکت‌های هواپیمایی است.

وزیر راه و شهرسازی به مردم توصیه کرد: بلیت هواپیمای خود را از خود شرکت‌های هواپیمایی تهیه کنند زیرا این قیمت‌ها متعادل‌تر است و مشمول تخلفات پروازهای چارتری نیست.

وی صنعت هواپیمایی را مهم‌ترین صنعتی دانست که به دلیل ویژگی‌های خاص آن، از تحریم‌های آمریکا آسیب می‌بیند و افزود: خوشبختانه شرکت‌های هواپیمایی و صنعت هواپیمایی ایران تجربه تحریم‌های گذشته و نحوه اداره آن را دارند بنابراین حفظ و سرپا نگهداشتن این صنعت مهم‌ترین سیاست ما در شرایط فعلی است.

آخوندی تأکید کرد: در جلسه امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز گزارش کاملی از وضعیت تحریم‌ها و تأثیرات آن و راه‌حل‌های مقابله با این تحریم‌ها در صنعت هواپیمایی ارائه دادیم و با شرکت‌های هواپیمایی نیز هماهنگی‌های گسترده ای شده است که بتوانند به حیات خود در بالاترین و بهترین شرایط ممکن ادامه دهند.

وزیر راه و شهرسازی بخش خصوصی را مهمترین بخش فعال در صنعت هواپیمایی دانست و گفت: سیاست مهم ما حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این صنعت است که البته این سیاست از گذشته در کشور وجود داشته و غیر از ایران‌ایر، سایر خطوط هواپیمایی ایران وابسته به بخش خصوصی هستند.