یکی از تلخ ترین شکست های تاریخ ملی ایران، باخت خودخواسته شاگردان زلاتکو کرانچار در مسابقات آسیایی برابر میانمار بود. آنها حریف را دست کم گرفتند تا تیم اول گروه نباشند و ته بازی غیر از اینکه بد باختند ، چیزی نمانده بود اصلا از بازی ها حذف شوند و شاید توپی که به تیرمان خورد اگر گل شده بود امروز از بزرگترین فاجعه تاریخ ملی حرف می زدیم.

حمید استیلی که مدیر تیم ملی امید است ، بعد از بازی گفته بود:«بازی عربستان و کره شمالی حالت عادی نداشت و تاسف برانگیز بود.»

 درحالی که بازی ایران و میانمار هم دقیقا همان اتفاقات را در خود داشت. حالا با حمید استیلی درباره اتفاقات این بازی به گفت و گو نشسته ایم. استیلی که می خواست از مردم برای این اشتباه شان پوزش بخواهد ، سعی کرد دلایل شان را هم برای این تصمیم اشتباه بگوید.

*تقریبا همه شوکه هستیم که چرا باید تیم ملی این گونه برای باختن به زمین برود.

ما با کادرفنی توافق کردیم ، برآورد کردیم از کدام مسیر بهتر می شود صعود کرد. ما وقتی برآورد کردیم به این نتیجه رسیدیم اگر صدرنشین نباشیم ،شرایط صعودمان بهتر است. به بازیکن ها هم گفتیم می خواهیم این بازی را مدیریت کنیم. راستش باورمان نمی شد ناچار باشیم که این طور بازی را ببازیم.ما تیم یکدستی داریم و برای اینکه می خواستیم بچه ها کمی استراحت هم بکنند ، به  60 درصد تیم دو بازی اول استراحت دادیم.

سعی کردیم از همه بازیکن ها استفاده کنیم . خب تیم ما دو باز یمتوالی را ساعت 4 بازی کرده بود و این سومین بازی سر ظهرمان بود. آن هم در این فواصل کوتاه. انصافا ما خیلی بدشانس بودیم تو قرعه کشی. حالا غیر از قرار گرفتن تو گروه سخت ، این وضع بازی های سر ظهر هم که فقط قرعه اش به ما خورده بود ، شرایط را بدتر کرده بود. ما می دانستیم ممکن است عربستان هم ترجیح بدهد تیم اول گروه نباشد ولی باورمان نمی شد دیگر این قدر وا بدهند. نتیجه عربستان واقعا ما را به هم ریخت. استراتژی مان را خراب کرد. این نتیجه یک مقدار زیادی تمرکز ما را به هم زد. وقتی دیدیم دو بر صفر عربستان عقب است، دیگر همه محاسبات مان به هم ریخته بود. نمی دانستیم چطور باید بازی را مدیریت کنیم. ما در آن استادیوم نفر داشتیم .  وقتی فهمیدیم حالا با سه گل عقب هستند ، اصلا همه چیز به هم ریخت.

این رفتار غلطی بود که برای باخت رفتید دیگر.

ببین الان حرفت را قبول دارم ولی ما نرفتیم که ببازیم.تو جام جهانی هم انگلیس طوری رفت که راحت آمد بالا و به 4 تیم برتر رسید. این برآورد را همه می کنند. عربستان هم کرده بود و ما هم با اعضای کادرفنی همین ها را بحث کردیم و دنبال پیاده کردنش بودیم چون تیم مان خیلی کمتر از باقی تیم ها تمرین کرده و دیرتر جمع شده بود. ولی خب دیگر شرایط ریخت به هم.

ولی به هر حال ما باز با تاکتیک باید ببازی به زمین رفتیم و هم به کره خوردیم و هم آبروی فوتبال مان زیر سئوال رفت.

ما نگفتیم باید ببازیم. اگر آنها وا نمی دادند ، ما می خوردیم به بنگلادش . خب معلوم است که برای همه ما بهتر بود بخوریم به بنگلادش .خب راحت تر از بازی با کره بود. هم به بازیکن ها استراحت می دادیم. هم بچه ها در بازی بعد هم فشارکمتری تحمل می کردند ولی متاسفانه نشد.

اما خیلی مهم است که همین حالا هم در گروهمان اول شدیم. حتی در این شرایط اول شدیم .

*همچنان مسئله باخت ما به میانمار است که باعث دلخوری هواداران شده است.

ببینید ما باید یک استراتژی انتخاب می کردیم. این نظر جمعی کادرفنی تیم ملی بود.ما حتی علیرضا آرتا که یک کارته بود را خواستیم دو کارته شود. سعی کردیم و از او خواستیم دو اخطاره شود و در بازی حذفی از او استفاده کنیم. گفتیم دو کارته شود.

*ببینید ما درک می کنیم شما زیر فشارید برای مدال آوردن  ولی ...

بله شرایط ما سخت ...

*واقعا اگر این ترس از مدال نیاوردن نبود،بعید است یکی مثل حمید استیلی یا کرانچار زیر بار چنین تصمیمی برود..

بله درست است .

حس می کنم مدام سعی می کنید واقعیت را نگویید چه فشاری و از کجا روی تان بوده.

نه اصلا فشاری از بیرون نبود. این تصمیم کل کادرفنی بود. خودمان گفتیم اگر در مراحل بعدی به تیم های بزرگتر بخوریم حتما برای مان بهتر است. بچه ها منسجم تر می شوند. حتی من وقتی نظر قطعی کادر را گفتم ، مسئولان گفتند هر طور خودتان صلاح می دانید و دخالتی نکردند. الان همه می گوییمنباید این استراتژی را انتخاب می کردیم. پیش بینی های ما چیز دیگری بود ولی یک دفعه همه چیز به هم ریخت. عربستان اصلا بازی ما را هم تغییر داد. اگر به قول معروف چی بگویم که به تیمم ضربه نخورد... ولش کن...

*فکر کن دوره فوتبالت بود و علی پروین روی نیمکت و قرار بود به زمین بروی که ببازی!

برای خود من خیلی سخت است. شرمنده مردم هستم . می دانم با بردهای تیم چقدر خوشحال می شوند و الان چه حسی دارند. ما نگفتیم برویم که ببازیم.  گفتیم بازی را اداره کنیم. قصدمان باختن نبود. برای اولین بار یک تیمم را با این تفکر که نبریم به زمین فرستادم ،به بچه ها گفتیم برای بردن به زمین نمی رویم! در همه عمر فوتبالم و آن هم ته ماجرا این شد. واقعا نمی دانم چه باید بگویم الان.

بالاخره شما زا ترس به کره به میانمار باختید و ته ماجرا باید با کره بازی کنید؟

نه اصلا این طور نیست. ما گفتیم آن طرف مسیر بهتری است. هیچ کدام از بچه های ما از کره نمی ترسند. اصلا دنبال این مسائل نیستیم. سر شام گفتیم با تمام وجود می رویم بازی می کنیم. ما این بچه ها را برای المپیک چیدیم. ما با کره شمالی  و عربستان بازی کردیم. همین میانمار را هم اگر با تفکر همیشگی رفته بودیم به زمین با بالای 4 گل اختلاف می بردیم.

ولی خب الان این بچه ها روحیه بازنده ندارند؟ ما یادشان دادیم از کره بترسند؟

مطمئن باشید تا ته جان مان می جنگیم.  با اینکه زمان مان خیلی کم بود.با اینکه بچه ها همه برای المپیک در این تیم هستند ولی تیم یکدست و خوبی داریم که ترسو نیست. از این کره هم نمی ترسد. آنها کاری را کردند که ما خواسته بودیم. شاید بازی عربستان و کره شمالی توقع را از تیم ما بالا برد. ما برای مقام آمدیم به این بازی ها ولی هدف مان المپیک است. این کره تیم قدرتمندی است. بازیکنان بزرگسال هم آورده . از تاتنهام یار در ترکیبش دارد ولی ما نمی ترسیم. می رویم برای اینکه از فوتبال ایران دفاع کنیم.  

*اتفاقا یکی از انتقادهایی که به تیم ملی شده این است که چرا مجید حسینی و سعید عزت اللهی و شکاری و نورافکن را با تیم تان نبردید.

حسینی و سعید عزت که سن شان به المپیک نمی خورد. فقط نورافکن و شکاری سن شان می خورد که باشگاه های شان ندادند. این خیلی مهم است که مدیر برنامه هایی که دارند بچه های جوان را به اروپا می برند در متن قراردادهای شان قید کنند و ذکر شود برای بازی های ملی که در زمان های بازی های ملی فیفا نیست ، حق تقدم با تیم ملی باشد.