علی ملاشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: وضعیت جوی ایستگاه هواشناسی فرودگاهی زابل طی سه ساعت گذشته تا ساعت ۲۲:۳۰ امشب به نحوی بوده که حداکثر سرعت باد ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت و حداقل دید افقی ۹۰۰ متر گزارش شده است.

رئیس کارگروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: این شرایط جوی نامطلوب به نحوی بوده که در پی آن حداکثر غلظت گرد و غبار به ۴۴۴۴ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است؛ این میزان غلظت گزارش شده معادل ۳۰ برابر حد مجاز است.

ملاشاهی خاطرنشان کرد: این شرایط جوی نامطلوب تا پنجشنبه در شهرستان های زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز سبب طوفان، گردوخاک و کاهش شدید دید می‌شود طوری که طی این مدت غلظت ذرات معلق در هوا نسبت روزهای عادی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

رئیس کارگروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به این شرایط، طی این مدت شدت باد و خیزش گردوخاک در محورهای مواصلاتی زابل- نهبندان، زاهدان- نهبندان، زاهدان- زابل، زاهدان-بم و ایرانشهر-بم ، بیشترین کاهش دید را خواهد داشت و اختلال در حوزه حمل ونقل جادهای ،ریلی وهوایی نیز وجود دارد.