اسپوتنیک گزارش داد، ژیه ژیائویان، فرستاده ویژه چین در امور سوریه به خبرنگاران گفت: اخیرا برخی رسانه‌ها شایعه کردند که چین قصد دارد در درگیری سوریه مداخله کند. این تصویری غلط از سیاست چین است. این رسانه‌های عربی که این اخبار را منتشر کردند، بعدا توضیح دادند که چین هیچگونه حضور نظامی در سوریه ندارد. چین قویا حامی حل و فصل این درگیری تنها به روش‌های مسالمت‌آمیز است... چین هرگز نیروهایش را به سوریه نفرستاده است.

ژیه ژیائویان تاکید کرد چین شدیدا مخالف تمامی اشکال تروریسم است و خواستار ارتقای همکاری ضد تروریسمی بین‌المللی است.

اوایل اوت، رسانه‌های سوری گزارش دادند نیروهای چین آمادگی دارند تا با تروریست‌ها در استان ادلب و سایر بخش‌های این کشور در کنار نیروهای سوری بجنگند. در ژوئیه چین و اتحادیه اروپا حمایت خودشان را از قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کردند که طبق آن، یک آتش‌بس سراسری و روند سیاسی جامع برای سوریه به عنوان تنها راه به سمت برقراری صلح در این کشور جنگ‌زده شناخته می‌شد. طرفین همچنین خواستار حفاظت از غیرنظامیان سوری و تسهیل دسترسی بشردوستانه به نواحی درگیر شدند.

قطعنامه ۲۲۵۴ برای سازش در سوریه به اتفاق آراء در دسامبر ۲۰۱۵ به تصویب رسید. شورای امنیت یک جدول زمانی و یک نقشه راه برای مذاکرات صلح با میانجیگری سازمان ملل میان دولت و اپوزیسیون سوریه تایید کرد. این سند بر اهمیت آتش‌بس و یک روند سیاسی موازی تاکید کردند که باید شامل برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه و یک قانون اساسی جدید باشد.

سوریه از ۲۰۱۱ درگیر جنگ داخلی است و نیروهای دولتی با گروه‌های اپوزیسیون و سازمان‌های تروریستی متعددی می‌جنگند. روسیه در کنار ترکیه و ایران تضمین‌کنندگان رژیم آتش‌بس در سوریه هستند. مسکو همچنین کمک بشردوستانه برای ساکنان مناطق مختلف این کشور بحران‌زده فراهم می‌کند.