مصطفی محبی در نشست خبری با حضور خبرنگاران به آمار علملکرد زندان‌های تهران در سه ماهه اول امسال اشاره و اظهار کرد: با تلاش همکاران در این مدت، ۵۰ هزار مددجو ویزیت شدند که از این تعداد یک هزار و ۵۰۰ نفر ویزیت روانپزشکی، ۵۴۳ نفر ویزیت متخصص عفونی، ۵۴۱ ویزیت متخصص دخلی، ۵۷۸ نفر ویزیت جراح عمومی، ۲ هزار و ۵۰۰ نفر ویزیت دندانپزشکی و یک هزار و ۶۰۰ نفر ویزیت سایر تخصص‌ها را دریافت کردند.

به نوشته تسنیم، مدیرکل زندان‌های استان تهران همچنین از اعزام اورژانسی یک هزار و ۵۰۵ نفر از زندانیان در سه ماهه اول امسال به مراکز درمانی خبر داد و گفت: در سه ماهه سال ۹۷، ۵۹۳ پرونده جدید برای مددجویان در کلینیک های مثلثی زندان ها تشکیل شده است.

محبی اضافه کرد: در تمام زندان ها مسائل مرتبط با احکام، نماز جماعت و موضوعات فرهنگی توسط ۷۰ نفر از روحانیون در زندان های استان تهران پیگیری می‌شود. بخش‌های مختلف سوادآموزی، فرهنگی، حفظ و قرائت قرآن سعی می‌کنیم از مددجویانی که ماندگاری زیادی دارند، به عنوان مربی استفاده کنیم.

این مقام مسئول در سازمان زندان ها ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا کنون، دو هزار و ۳۳ مورد بازدید قضات از زندان ها را داشتیم زیرا معمولا برای مددجویان، مشکلات قضایی از سایر مسائل اهمیت بیشتری دارند.

محبی اضافه کرد: در این مدت، یک هزار و ۸۵۵ مورد مشمول عفو داشتیم که به مراجع مختلف اعلام کردیم و بیش از ۷ هزار و ۳۰۷ مرخصی از سوی قضات به زندانیان داده شده است. با پیگیری های مددکاری و مقامات قضایی، بیش از ۴۳۵ مورد گذشت از شکات گرفته شده و ۶۲۵ نفر از زندانیان نیز توانستند از آزادی مشروط استفاده کنند.

مدیرکل زندان های استان تهران با بیان اینکه ۲ هزار و ۹۱۰ نفر از زندانیان در چهار ماهه نخست امسال از مرخصی منجر به آزادی استفاده کردند، افزود: استفاده از دستبند و پابندهای الکترونیکی نیز به تازگی در دستور کار قرار گرفته و ما با همکاری مقامات قضای، کار را شروع کردیم و ۵۰ نفر از با بهره گیری از دستبند و پابندهای الکترونیکی از مجازات های جایگزین زندان استفاده می کنند در حالی که این مسئله در سال گذشته فقط یک مورد بوده است.

وی گفت: همچنین ۲۵۷ نفر از زندانیان نیز در چهار ماهه امسال با همکاری ستاد دیه از زندان آزاد شدند که تصادف رانندگی ۱۱ مورد، حوادث کارکاهی ۳ مورد، ۱۸۱ مورد بدهکاران مالی، مهریه ۵۴ مورد و نفقه هفت مورد و قتل شبه عمد یک مورد بوده است.

به گفته محبی هم اکنون ۸۰۶ زندانی جرایم غیرعمد در زندان های تهران وجود دارد.

این مقام مسئول در اداره کل زندان های استان تهران، با بیان اینکه ورودی و خروجی زندانیان در چهار ماهه نخست امسا افزایش چندانی نداشته گفت: البته این مسئله کاهش هم نداشته است.

محبی در پاسخ به سئوالی درباره گرانی سکه در ماه های اخیر و تاثیر آن در بیشتر شدن زندانیان مهریه گفت: بحث گرانی سکه در توافقات ما تاثیرگذار بوده است. به عنوان مثال یک زندانی تا پیش از این ۱۵ سکه بدهکار بوده و با زحمت پول تهیه سکه ها را فراهم کرده اما به یکباره سکه گران شده و پول تهیه شده، کفاف فراهم کردن ۱۵ سکه را نمی دهد.

مدیرکل زندان های استان تهران درباره صحت داشتن یا نداشتن خبر خودکشی یک زندانی در هفته گذشته در زندان تهران بزرگ اظهار کرد: این خبر صحت دارد؛ در زندان تهران بزرگ یک نفر خودکشی کرده و در سرویس بهداشتی خود را کشته است. چون معمولا اکثر جاها دوربین دارد بیشتر از سرویس های بهداشتی استفاده می کنند. این فرد متهم تحت قرار بوده و جرمش نیز سرقت بوده است.

محبی درباره وضعیت حمدی بقایی نز گفت: بقایی در صحت کامل به سر می برد و وضعیت عمومی خوبی دارد و تحت نظر پزشک است و هیچ مشکلی ندارد و دوران محکومیت خود را سپری می کند.

مدیرکل زندان های استان تهران در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه بیشتر زندانیان این استان مرتبط با کدام جرم هستند افزود: بیشتر زندانیان مرتبط با مواد مخدر و سرقت است.

محبی در پاسخ به سئوال دیگری درباره بحث آب اظهار کرد: کل کشور با کمبود آب مواجه است. زندان در حسن آباد قم در بیان ها می سازند و خب آب فروکش کرده و الان در زندان تهران بزرگ دو مرتبه قطعی آب استحمام داریم اما اصلاً قطعی آب خوردن نداریم و در تمام بندها و سالن ها آب سردکن داریم. قطعی آب استحمام نیز به خاطر کمبود آب منطقه حسن آباد است.

مدیرکل زندان های استان تهران در سئوال دیگری درباره آخرین وضعیت تکمیل اردوگاه فشافویه گفت: در اردوگاه فشافویه حدود چهار هزار نفر مددجوی محکوم زیر ۵ سال را نگهداری می کنیم و هزار و ۷۰۰ نفر متجاهر معتادین سطح شهر را در آنجا نگهداری می کنیم. توافق شده دولت برای تکمیل ۷ اردوگاه سطح کشور که یکی از آنها فشافویه است، ۸۰ میلیارد بدهد اما تا الان پولی داده نشده است.

وی هچنین درباره وضعیت نیرو و پرسنل در زندان های تهران افزود: ۴۲ درصد پست های ما بلاتصدی است و استدعای عاجزانه داریم تا مسئولان برای بالابردن امنیت بیش از پیش زندان ها، کمک کنند تا جذب نیرو داشته باشیم.

محبی درباره میانگین عمر زندان های استان تهران گفت: در استان تهران ۹ زندان داریم که دو زندان در البرز است؛ این زندان ها معمولاً برای قبل از انقلاب و همه فرسوده هستند به غیر از فشافویه و تهران بزرگ.