الکساندر یاکوونکو، سفیر روسیه در انگلستان در مصاحبه‌ای با روزنامه محلی سالزبری گفت: ما در کنار مردم این شهر هستیم. ما به دنبال همکاری درباره این پرونده هستیم تا حقیقت را بیابیم و از زندگی شهروندان روس حمایت کنیم. در بلندمدت، ما انتظار داریم که دولت لندن افرادی را که در این رویداد دست داشتند، مجازات کند.

در جریان حمله با عامل اعصاب به تاریخ ۴ مارس سال جاری میلادی، سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق دوجانبه روس و دخترش یولیا مسموم شده و در بیمارستان برای مدتی طولانی بستری شدند؛ حال این دو اکنون خوب است. دولت لندن، مسکو را مقصر حمله مذکور می‌داند اما دولت مسکو این مساله را رد می‌کند.

سفیر روسیه در انگلیس در ادامه مصاحبه خود گفت:‌ از دیدگاه من، مسائل قطعی را منحرف کرده‌اند. داستان‌های زیادی وجود دارد اما هیچ یک واقعی نیستند. روسیه به دنبال نتایج تحقیقات برای یافتن علت واقعی ماجراست.

وی به بیانیه ترزا می، نخست وزیر انگلیس اشاره کرد که در آن مسکو را در این حمله مقصر جلوه داده بود و گفت: ما گفتیم که هر آزمایشگاه مدرنی در هر جای جهان می‌تواند این عامل اعصاب را تولید کند. شاید آزمایشگاه پورتون داون در انگلیس بوده باشد. حل این مساله مورد علاقه دو کشور است و باید برای این مساله مشترکا همکاری کنیم.

این اظهارات از سوی این سفیر در حالی مطرح شده که دولت آمریکا در ارتباط با این پرونده تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کرده است.

به گفته این سفیر، پیام ترامپ درباره این مساله، تنها یک ژست و بیانیه سیاسی است و در حالی مطرح شده که لندن تاکنون نتوانسته هیچ اطلاعات دقیق و موثقی را ارائه کند.