&#۳۹;حمزه الجواهری&#۳۹; در گفتگوی رسانه ای با اشاره به کاهش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا طی ماه های آینده گفت: قیمت نفت در ابتدای سال آینده میلادی به سطح بالایی افزایش خواهد و هر بشکه نفت به ۱۰۰ دلار و بیشتر خواهد رسید.

وی افزود: در ابتدای سال آینده میلادی، حجم تقاضای نفت بیش از حد مقادیر موجود در بازار جهانی خواهد بود؛ همچنین جنبش صنعتی چین و ژاپن به مقادیر زیادی نفت نیاز خواهند داشت و در نتیجه آمریکا و هم پیمانانش در خلیج فارس و در راس آنها سعودی قادر به تامین نیازهای بازار نخواهند بود.

وی در ادامه گفت: آمریکا در حال حاضر علاوه بر الزام کردن عربستان سعودی و برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای افزایش ظرفیت تولید در سازمان نفت اوپک؛ در تلاش است تا از طریق ارائه مقادیر زیاد نفت از ذخایر استراتژیک خود، قیمت نفت را به پائین تر از بشکه ای ۷۰ دلار برساند.

گفتنی است در حالی که وارد کنندگان نفت در چین از بیم استثنا شدن نفت از لیست تعرفه گمرکی در چارچوب اختلافات تجاری میان دو اقتصاد بزرگتر جهان، از خرید نفت خام آمریکا خودداری می کنند، قیمت های نفت در روز چهارشنبه کاهش یافته است.

پیش تر نیز بسیاری از کارشناسان نفتی در سطح منطقه و جهان بر عدم توان آمریکا و دنباله روهای منطقه ای اش، برای کاهش قیمت نفت و تثبیت آن در کوتاه و بلند مدت ابراز تردید جدی داشته اند.