تارنمای شبکه خبری سی ان ان امروز (پنجشنبه) با اعلام این خبر افزود: دور پیشین مذاکرات بین این دو کشور نتیجه چندانی در بر نداشت و منجر به وقوع یک جنگ تجاری شد که به شرکت های هر دو طرف آسیب رساند. این دو کشور تعرفه های سختی را بر صادرات میلیارد دلاری کالاهای یکدیگر اعمال کردند.

طبق بیانیه دولت چین، هیئت این کشور در راس آن وانگ شون معاون وزیر بازرگانی با دیوید مالپس از مقامات وزارت خزانه داری آمریکا دیدار خواهد کرد. 

سی ان ان افزود: با توجه به نگرانی های امریکا، خیلی مشخص نمی کند که مذاکره کنندگان تا چه حد این روند را موفقیت آمیز پیش ببرند. این نگرانی ها شامل عدم توازن تجاری بین دو کشور، تلاش های چین برای رسیدن به تکنولوژی آمریکایی و سیاست های صنعتی بلندپروازانه پکن می شود.

این شبکه خبری در ادامه آورده است:افراد حاضر در دور پیشین مذاکرات مثل استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا و لی هو معاون اول رئیس جمهوری چین از مقام ارشدتری نسبت به مقامات در راس این مذاکرات برخوردار بودند.

دولت چین در بیانیه ای که امروز منتشر شد به عناوین این مذاکرات اشاره ای نکرد اما تصریح کرد که چین مخالف &#۳۹;یکجانبه گرایی و حمایتگرایی تجاری (سیاست حمایت از صنایع داخلی)&#۳۹; است.

دور پیشین مذاکرات رسمی تجاری بین دو طرف در اوایل ماه ژوئن (خرداد) شکل گرفت که ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا به پکن سفر کرد. اما این مذاکرات ناموفق با اعلام وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر ۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی چین از سوی دولت آمریکا همراه شد.

دولت ترامپ طرح هایی را برای تعرفه های بیشتر بر صادرات چین اعلام کرده و پکن نیز گفته که آن را با تعرفه های جدید بر کالاهای آمریکایی پاسخ خواهد داد.