آسوشیتدپرس گزارش داد، جیمز ماتیس، نخستین وزیر دفاع آمریکا است که پس از ۱۳ سال به آرژانتین سفر کرده است.

 

وی همزمان با آماده شدن برای سفر به سانتیاگو، پایتخت شیلی به عنوان مقصد بعدی تورش، به خبرنگاران در بوئنوس‌ آیرس، پایتخت آرژانتین گفت: ما بر آنچه می‌توانیم با یکدیگر انجام دهیم آن هم در چنین شرایط اقتصادی دشواری تمرکز کردیم. هر دو طرف برای داشتن یک روابط نظامی قوی‌تر و شفاف‌تر آماده هستند و هیچ شکی در خصوص این مساله وجود ندارد.

 

ماتیس و اسکار آگواد وزیر دفاع آرژانتین پیش از دیدار با یکدیگر علنا برای داشتن روابط بهتر ابراز امیدواری کرده بودند. ماتیس به کمک نیروی دریایی آمریکا در نوامبر سال گذشته میلادی هنگامی که یکی از زیردریایی‌های آرژانتینی با ۴۴ ملوان خود مفقود شده بود، اشاره کرد.

 

دونالد رامسفلد، آخرین وزیر دفاع آمریکایی بود که در سال ۲۰۰۵ میلادی به آرژانتین سفر کرده بود.

 

ماتیس و آگواد هیچ توافق‌نامه خاصی را اعلام نکردند، اما هر دو طرف برای داشتن روابط بهتر بین کشورهایشان ابراز امیدواری کردند.

 

آگواد به روابط متزلزل میان آمریکا و آرژانتین در سال‌های قبل اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر این روابط رو به بهبود است.

 

وی به ماتیس گفت: ما به مسیری بازگشتیم که هرگز نباید از آن خارج می‌شدیم.

 

آگواد همچنین از ماتیس برای کمک نیروی دریایی آمریکا در زمانی که زیردریایی آرژانتینی سال گذشته میلادی در اقیانوس آتلانتیک جنوبی مفقود شده بود تشکر کرد. نیروی دریایی آمریکا در آن زمان برای جست‌وجوی نشانه‌ای از این زیردریایی که همچنان مفقود است کمک کرده بود.

 

آگواد گفت: ما بار دیگر از شما به خاطر این کمک‌تان تشکر می‌کنیم و تاکید داریم که هرگز آن را فراموش نخواهیم کرد.

 

ماتیس در این هفته به شیلی و کلمبیا نیز سفر می‌کند.