سردار محمدحسین حمیدی روز چهارشنبه در نشست کمیسیون مدیریت اجرایی ایمنی حمل‌ونقل آذربایجان شرقی افزود: ۶۰ درصد حوادث رانندگی در۳۰ کیلومتری شهرها رخ می دهد.

وی ادامه داد: آمار کشته‌های تصادفات جاده‌ای کشور در ۲ سال گذشته، ۳۵ هزار نفر است.

سردار حمیدی اظهار داشت: در حدود یک ‌هزار و ۸۸۰ دستگاه دوربین در جاده‌های کشور نصب‌شده که این تعداد ۲ برابر خواهد شد.

فرمانده پلیس راه کشور با اشاره به اینکه میزان بازدارندگی در اعمال قانون راهنمایی و رانندگی پایین است، گفت: اقدامات زیادی از جمله اصلاح قانون پس از ۴۰ سال و بالا رفتن میزان بازدارندگی و هزینه تخلف برای متخلفان چه سازمان‌ها و چه رانندگان، انجام شده اما به این موضوع قانع نیستیم و معتقدیم هنوز بازدارنده نیست.

وی ادامه داد: همزمان با بحث بازدارندگی، باید بحث ارتقاء در حوزه‌های مختلف را در دستور کار قرار دهیم و ضروری است سطح راه‌ها و کیفیت راه‌ها ارتقاء یابد.

سردار حمیدی اضافه کرد: متاسفانه قیمت خودروی ایمن به حدی بالا رفته که قشر متوسط جامعه نمی تواند خودروی ایمن خریداری کند و مجبور است به خودروهای وارداتی و تولیدی ناایمن قناعت کند.

وی با اشاره به هزینه های بالای سفر ریلی و هوایی و افزایش ۱۰ درصدی تردد در جاده های کشور با خودروهای شخصی گفت: مگر می‌شود بدون ایمن‌سازی جاده و خودرو در کنار افزایش میل به سفر با توجه به سیاستگذاری‌ها، توقع داشته باشیم مردم با توصیه، تذکر و راهنمایی رعایت کنند.

فرمانده پلیس راه کشور افزود: در آذربایجان‌شرقی میزان تردد خودرو در جاده های استان ۲۱ درصد رشد داشته است.