سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه چند روز پس از سقوط تاریخی لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا با مولوت چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در آنکارا دیدار کرد.

لاوروف در کنفرانس خبری مشترک با چاووش اوغلو به خبرنگاران گفت: استفاده از ارزهای ملی برای تجارت دوجانبه سال‌های زیادی است که یکی از اهداف تعیین شده از سوی روسای جمهور ترکیه و روسیه بوده است. فرآیند مشابه در روابط ما با ایران روی داده است. نه تنها ترکیه و ایران بلکه ما با چین هم در حال ایجاد و اجرایی کردن سیستم‌های پرداخت به ارزهای ملی  هستیم.

وزیر خارجه روسیه در ادامه افزود: من مطمئن هستم که سوء استفاده از نقش دلار آمریکا به عنوان یک ارز ذخیره جهانی به تدریج به تضعیف و فروپاشی نقش این ارز منجر خواهد شد.

با این حال وزیر خارجه روسیه هیچ قول فوری برای کنار گذاشتن دلار در تجارت با ترکیه یا فراهم کردن کمک مالی به این کشور نداد.

تجارت غیردلاری

ترکیه در استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین‌المللی سابقه دارد. بانک‌های مرکزی ترکیه و ایران که در گذشته از یورو برای تسویه مبادلاتشان استفاده کرده بودند، در اکتبر سال گذشته رسما موافقت کردند در تجارت دوجانبه از ارزهای ملی استفاده کنند.

بر اساس گزارش رویترز، با این حال استفاده از ارز ملی در تجارت دوجانبه معایب خود را دارد. اگر ارز یکی از دو طرف تجاری دچار ریزش ارزش شود، طرف دیگر با ریسک‌های بالایی مواجه می‌شود که در مبادلات دلاری وجود ندارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در سخنرانی اخیرش گفته است ترکیه و متحدان اقتصادی این کشور به استفاده از دلار در تجارت دوجانبه نیازی ندارند.