به گزارش رویترز، در حالی که با تشدید بحران مالی در ترکیه ارزش دلار در برابر سایر ارزهای معتبر جهانی به بالاترین رقم خود در طی ۱۳ ماه گذشته رسیده است، قیمت طلا امروز برای سومین جلسه متوالی کاهش داشت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.2 درصد کاهش به 1208 دلار و 50 سنت رسید و در نزدیکی پایین ترین رقم 17 ماه گذشته که در اوایل ماه اوت به ثبت رسیده بود (1204 دلار) در نوسان بود. قیمت طلای آمریکا نیز امروز با 0.3 درصد کاهش به 1215 دلار و 7 سنت رسید.

ارزش دلار امریکا امروز در برابر یوان چین افزایش داشت و پس از رسیدن به بالاترین رقم 13 ماه گذشته در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی، ثابت ماند.

دونیمیک اشنایدر، تحلیلگر موسسه یو بی اس ولث منجمنت در هنگ کنگ گفت: «در شرایطی که ارزش دلار رشد کند، طبیعتا قیمت طلا تحت فشار قرار می گیرد... اما با توجه به تاثیر پذیری منفی بازارهای بورس از شرایط به وجود امده فعلی، قیمت طلا از حمایت نسبی نیز برخوردار است.»

به دنبال تضعیف ارزش لیر ترکیه که موجب افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در بازارهای امنی نظیر دلار آمریکا، فرانک سوئیس و ین ژاپن شد، ارزش سهام های آسیایی امروز با کاهش مواجه بود و ارزش یورو در برابر دلار آمریکا به پایین ترین رقم های یک سال گذشته رسید.

ارزش لیر ترکیه به دلیل نگرانی از تشدید تنش در روابط آمریکا و ترکیه و همچنین تاثیرگذاری اردوغان بر سیاست های پولی بانک مرکزی این کشور، به میزان بی سابقه ای کاهش یافته است.

برات البایراک، وزیر دارایی ترکیه گفت، آنکارا برای کاهش نگرانی سرمایه گذاران پیش نویس یک برنامه اقدام اقتصادی را آماده کرده و اجرای آن را از امروز آغاز می کند.