کاخ ریاست جمهوری همچنین یکی از جاذبه‌های گردشگری در پایتخت یک کشور است که اغلب از معماری بی‌نظیر و متفاوتی که ریشه در فرهنگ همان کشور دارد؛ برخوردار است.

طی چند دهه اخیر، کاخ های ریاست جمهوری متعددی در سراسر جهان بنا شده است که معماری نسبتا مدرنی دارند. برخی نیز سازه های تاریخی هستند که قدمت آن ها به چند قرن نیز ممکن است، برسد.

در ادامه با تعدادی از معروف‌ترین کاخ های ریاست جمهوری در کشورهای مختلف آشنا شوید.

کاخ الیزه در فرانسه

کاخ الیزه در محله سنت اونوره پاریس واقع شده است و قدمت آن به سال 1718 باز می گردد. الیزه نه تنها یک اثر باستانی است بلکه محل اقامت و کار رئیس جمهور این کشور نیز محسوب می شود.

 

کاخ «پلاسیو دو پلاتاوتو» در برزیل

کاخ ریاست جمهوری برزیل در سال 1958 تاسیس شد. رئیس جمهور برزیل در این کاخ قرارهای رسمی خود را برگزار می کند و در کاخ «پلاسیو دا آلوو رادا» زندگی می کند.

 

قصر «کوئیرنال» در ایتالیا

قدمت این بنای تاریخی که در قلب شهر رم، پایتخت ایتالیا قراردارد به سال 1583 باز می گردد. قصر کوئیرنال، محل دیدارهای رسمی رئیس جمهور این کشور است.

 

کاخ وحدت در کامرون- آفریقا

این کاخ در حومه یائونده، پایتخت کشور آفریقایی کامرون قرار دارد و رئیس جمهور این کشور از مهمانان خود در این کاخ پذیرایی می کند. کاخ وحدت از 6 نوامبر سال 1982 به عنوان کاخ ریاست جمهوری انتخاب شد.

 

کاخ بزرگ کرملین در روسیه

کاخ بزرگ کرملین در قرن 19 در مسکو، پایتخت روسیه بنا شد. این کاخ اقامتگاه رسمی رئیس جمهور این کشور است. ارگ کرملین مسکو نیز محل دیدارهای رئیس جمهور روسیه است.

 

کاخ ملی در مکزیک

کاخ ملی در مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک قرار دارد. ساختمان زیبای این کاخ به قرن 18 میلادی باز می گردد و محل زندگی و کار رئیس جمهور این کشور است.

 

کاخ سفید در آمریکا

کاخ سفید در قرن 18 میلادی بنا شده و هم اکنون محل زندگی و دیدارهای رسمی رئیس جمهور این کشور است.

 

قصر «بیلیی وو» در آلمان

این قصر در سال 1785 در برلین، پایتخت آلمان بنا شد و فقط برخی دیدارهای رسمی مقامات در آن انجام می شود.

 

کاخ اسمره در اریتره

کاخ اسمره در کشور آفریقایی اریتره در سال 1897 با اقتباس از معماری نئوکلاسیک ایتالیایی بنا شد. این کاخ همزمان با جنگ جهانی دوم به شدت تخریب شد. طی سال های اخیر، کاخ اسمره بازسازی و به عنوان محل زندگی و کار رئیس جمهور این کشور انتخاب شد.

 

قصر خورشید کومسوسان در کره شمالی

این قصر در شمال شرقی پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی واقع شده و هم اکنون آرامگاه کیم ایل سونگ، بنیانگذار سلسله کیم و پسرش است.

 

کاخ فلگ استف در غنا

کاخ فلگ استف در سال 2009 در آکرا، پایتخت کشور آفریقایی غنا با هزینه 170 میلیون دلار برای رئیس‌جمهور این کشور بنا شد.

 

کاخ «میرافلور» در ونزوئلا

میرافلور در سال 1884 بنا شده است و محل کار و زندگی روسای جمهور این کشور است.


 شاهی در افغانستان

ارگ شاهی یا ارگ ریاست جمهوری افغانستان در کابل، پایتخت این کشور واقع شده است. این کاخ در سال 1880 میلادی بنا شد و اینک محل زندگی و ملاقات های رئیس جمهور این کشور است.

 

کاخ «آمبوهیت سوروهیترا»در ماداگاسکار

این کاخ در آنتاناناریوو، پایتخت ماداگاسکار قرار دارد. کاخ «آیوولوها» دومین کاخ ریاست جمهوری در پایتخت ماداگاسکار است که بیشتر محل ملاقات های رئیس جمهور این کشور است.

 

کاخ ایوان صدر در پاکستان

ایوان صدر در سال 1988 در شمال شرقی اسلام آباد، پایتخت پاکستان بنا شده است و محل زندگی و کار رئیس جمهور این کشور است.

 

کاخ «ژونگ نان های» در چین

این کاخ پیشتر محل دیدارهای رسمی مقامات چین با سران خارجی بود.

 

کاخ بانگابابان در بنگلادش

کاخ بانگابابان در سال 1964 بنا شد و از سال 1971 به محل زندگی و ملاقات های رسمی رئیس جمهور این کشور تبدیل شد.

 

قصر عابدین در مصر

کاخ عابدین در قاهره، پایتخت مصر قرار دارد و دفتر کار رئیس جمهور این کشور و محل زندگی او و خانواده اش نیز محسوب می شود. پهلوی دوم در این کاخ با فوزیه فواد ازدواج کرد. قصر عابدین با 500 سوئیت یکی از بزرگترین کاخ های جهان است.

 

کاخ یونیون [اتحاد] در آفریقای جنوبی

کاخ یونیون در پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی قرار دارد. علاوه بر معماری زیبای آن، مجسمه «سِر هربرت بیکر»، معمار انگلیسی این کاخ در حیاط آن خودنمایی می کند.

 

کاخ «راشتراپاتاب هاوان» در هند

قدمت این کاخ به سال 1912 می رسد و در حال حاضر، محل دیدارهای رسمی نخست وزیر این کشور است.

 

مجموعه کاخ سعد آباد در ایران

مجموعه کاخ های سعد آباد در فضایی به وسعت 110 هکتار در شمال تهران، پایتخت ایران بنا شده است. قدمت کاخ اصلی به قرن 19 باز می گردد و هم اینک محل دیدارهای رسمی رئیس جمهور است.

 

کاخ «آق اوردا» در قزاقستان

معنی این کاخ «تبار سفید» است و در سال 2001 تا 2004 در آستانه، پایتخت قزاقستان بنا شده است. این کاخ هم اکنون محل دیدارهای رسمی رئیس جمهور این کشور است.

 

کاخ «کاساروساکا» در آرژانتین

این کاخ محل دیدارهای رئیس جمهور آرژانتین است. کاساروساکا به معنای «خانه صورتی» است. رئیس جمهور آرژانتین در کاخ «کوئینتا دی اولیوو» زندگی می کند.

 

کاخ آبی در کره جنوبی

این کاخ در سال 1989 بنا شد و محل کار رئیس جمهور این کشور است.

 

کاخ سفید در قرقیزستان

این کاخ با آنچه در آمریکا است، تفاوت دارد. کاخ سفید در بیشکک، پایتخت قرقیزستان واقع شده و قدمت آن از 20 سال فراتر نمی رود. مهمترین دیدارهای رئیس جمهور این کشور در آنجا برگزار می شود.

 

کاخ بعبدا در لبنان

کاخ بعبدا در سال 1956 در بیروت، پایتخت لبنان بنا شد. این کاخ پیشتر، محل زندگی و دیدارهای رئیس جمهور این کشور بود.