عزت‌الله یوسفیان ملا در خصوص انتشار اخباری به نقل از وی که ۹ میلیارد دلار ارز دولتی مفقود شده است، اظهار داشت: در متن خبری حرفی از اینکه بخشی از ارزهای ۴ هزار و ۲۰۰تومانی که به واردکنندگان تعلق گرفته گم شده، نیامده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوال من  در راستای  صحبت های آقای رئیس جمهور بود، گفت: اعلام کردم که ۱۱ میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار به منظور واردات کالا ارز ۴ هزار و ۲۰۰اختصاص داده شده، از این میزان مشخص شد که دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به چه افرادی و برای واردات چه کالایی پرداخت شده است.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مثلا اعلام  شد که ۷۰۰میلیون دلار برای واردات دارو اختصاص داده شده، ادامه داد: درخصوص اختصاص ۹ میلیارد دلار ارز دولتی هنوز گزارشی اعلام نشده، درخواست ما این است که دولت و بانک مرکزی اعلام کند که این مبلغ را به چه افرادی و برای واردات چه کالایی پرداخت کرده است.

صحبتی در خصوص مفقود شدن ۹ میلیارد دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومانی نداشته‌ام

وی با تاکید بر اینکه صحبتی در خصوص مفقود شدن 9 میلیارد دلار ارز 4 هزار و 200تومانی نداشته‌ام، عنوان کرد: برای مثال مصرف برنج کشور 2 میلیون و 500 هزار تن است که 2 میلیون تن آن در داخل کشور تولید می‌شود و نیاز به واردات 500هزار تن برنج داریم، قصد دارم بدانم که ارز اختصاصی به واردات برنج به منظور واردات ۵۰۰ هزار تن بوده یا ۱ میلیون تن و یا اینکه برای واردات چایی چه میزان ارز دولتی تخصیص داده شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صحبت‌های مطرح شده توسط رئیس جمهور را تکرار کردم، تصریح کرد: رئیس جمهور اعلام کرد که برخی از افراد ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومانی دریافت کرده؛ اما کالایی به کشور وارد نکرده‌اند، برخی ارز دریافت کرده‌اند اما قسمتی از آن را واردکرده‌اند و برخی دیگر برای کالای غیرضروری که نباید وارد شود ارز دریافت کرده‌اند.

سوال ما دلیل عدم انتشار اسامی دریافت کنندگان ۹ میلیارد دلار ارز دولتی است

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سوال ما این است که چرا اعلام کردند که ۲ میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار به واردات چه کالاهایی اختصاص پیدا کرده؛ اما ۹ میلیارد دلار را مشخص نمی‌کنند، عنوان کرد: درخواست ما این است که اعلام کنند که ۹ میلیارد دلار ارز دولتی به چه افرادی و برای واردات چه کالایی پرداخت شده است.

بانک مرکزی در بیانیه خود طریقه ثبت سفارش را مشخص کرده است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بانک مرکزی جوابیه را داده است و درآن فرآیند ثبت سفارش کالا را مشخص کرده است، اضافه کرد: ما می‌دانیم که ارز دولتی به افراد و کالاهایی که نباید داده می‌شد داده شده است اگر اینگونه نیست شفاف اعلام کنند که این میزان ارز به چه افردی و برای واردات چه کالایی پرداخت شده است، اعلام لیست پرداخت‌ها باعث می‌شود افرادی که ارز دریافت کرده‌اند کالاها را وارد کشور کنند.

اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی به مردم ارائه شود

وی با بیان اینکه بانک مرکزی در بیانیه خود توضیحی در زمینه سرنوشت 9 میلیارد دلار ارز 4 هزار و 200 تومانی نداده بلکه در آن طریقه ثبت سفارش و اینکه اسامی دریافت کنندگان ارز را به گمرک اعلام کرده گفته است، اظهار داشت: اسامی دریافت کنندگان ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی باید به مردم ارائه شود، نه گمرک.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه در حال حاضر باید جواب کشاورزان را بدهیم، برنج کاران می‌گویند که برنج دست آنها مانده زیرا دولت بیش از حد نیاز ارز برای واردات این محصول پرداخت کرده است، خاطرنشان کرد: باید لیست دریافت کنندگان ارز منتشر شود تا به برنج کاران اعلام کنیم که بیش از حد نیاز ارز برای واردات پرداخت نشده و به اندازه نیاز کشور برنج وارد می‌شود.