واعظی که امروز برای ابلاغ پیام دکتر روحانی به رییس جمهوری ترکیه به آنکارا سفر کرده است، در بدو ورود در مصاحبه با خبرنگار ایرنا بیان کرد: هم تحریم آمریکا علیه ایران و هم تحریم آن‌ها علیه دو وزیر ترکیه، در منطقه و جهان مورد استقبال قرار نگرفته است.

وی نوع نگاه دولت جدید آمریکا نسبت به مسایل جهانی در بین افکار عمومی جهان را غیر قابل پذیرش خواند و اظهار کرد: یک دولتی در آمریکا فکر می‌کند که هر آنچه می‌گوید باید توسط سایر کشور‌ها عملی شود که این روش از دیدگاه ملت‌ها و دولت‌ها قابل قبول نیست.

واعظی اضافه کرد: امروزه استقلال مهمترین سرمایه کشورهاست و این که دولت‌ها بتوانند با همکاری مردم خود بتوانند تصمیم بگیرند، ولی آمریکا می‌خواهد بر این اراده استقلال خدشه‌ای وارد کند که قابل قبول نیست.

وی با اشاره به این که رفتار آمریکا درباره تحریم و فشار اقتصادی فقط مختص به ترکیه و ایران نیست، افزود: شاهدیم که آن‌ها یک جنگ تجاری با کشور‌های اروپایی، چین و برخی کشور‌های آسیایی را نیز آغاز کرده اند.

رییس نهاد رییس جمهوری ایران همچنین گفت: دو کشور ایران و ترکیه بدون توجه به عامل سوم و دخالت قدرت‌های بزرگ، روابط مستحکمی دارند و برخی‌ها از این امر خشنود نیستند.

وی توسعه روابط ایران و ترکیه را به عنوان دو کشور بزرگ و قدرتمند منطقه در ارتباط با مسایل مهم منطقه تاثیرگذار دانست و بیان کرد: دشمنان هر دو کشور همواره تلاش می‌کنند که خدشه‌ای به این روابط وارد کنند، اما هوشمندی رهبران و مردم دو کشور به طور قطع این گونه تخریب‌ها را خنثی خواهد کرد.

واعظی در ادامه هدف از سفر خود به ترکیه را اعلام پیام تبریک رییس جمهوری ایران به رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه پس از برگزیده شدن در انتخابات اخیر و نیز اقدام به تغییر نظام سیاسی و رایزنی در خصوص روابط دو کشور عنوان کرد.

وی افزود: با توجه به روابط بسیار خوب سال‌های اخیر میان دولت دکتر روحانی و دولت اردوغان، همواره مناسبات دو کشور هم در موضوعات دوجانبه سیاسی و اقتصادی و نیز در مسائل منطقه ای، به طور مرتب مورد رایزنی قرار می‌گیرد و در این سفر نیز در خصوص روابط فی مابین مذاکره خواهد شد.