«جان بولتون» مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای به توجیه اقدام «دونالد ترامپ» در خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌های ایران پرداخت.

مشاور امنیت ملی ترامپ که با شبکه رادیویی «لوین» مصاحبه می‌کرد، در ابتدای سخنان خود مدعی شد که آمریکا از محل اجرای برجام، ضرر کرده است و ترامپ قصد دارد که این ضرر و زیان را جبران نماید.

آمریکا تا پیش از خروج ترامپ از برجام، پایبندی چشمگیری به تعهدات برجامی‌اش و نداشت و نمایندگان اعزامی ایران به وین، اکثر اوقات در نشست‌های کمیسیون مشترک برجام، از خلف وعده آمریکایی‌ها شکایت می‌کردند.

البته نمایندگان وزارت امور خارجه هیچ‌گاه در این نشست‌ها از «نقض عمده» تعهدات آمریکایی‌ها سخن نگفتند چون اگر چنین می‌کردند، بر اساس مواد ۳۶ و ۳۷ برجام، مسیر بازگشت یکجای همه تحریم‌های آمریکایی و بین‌المللی ایران را فراهم می‌آوردند.

حالا بولتون هم به انتقاد از برجام پرداخته و گفته: «توافق اوباما مانع تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی نشد. این توافق به واقع موجب تقویت رژیم (ایران) شد، رژیمی که نقش بانک مرکزی تروریست‌های جهان را ایفا می‌کند.»

بولتون در خصوص استدلال آمریکایی‌ها برای بازگرداندن تحریم‌هایی که به واسطه برجام، رفع موقت شده بودند، گفت: «این تحریم‌ها برای تشویق رژیم به کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای تسلیحاتی، موشک‌های بالستیک و حمایت از تروریسم اعمال می‌شود.»

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم پس از انعقاد برجام همیشه تأیید کرده که برنامه هسته‌ای ایرانیان، صلح‌آمیز است.