اویل پرایس آمریکا گزارش داد، آمار پایگاه تحقیقاتی «اس اند پی گلوبال پلاتس» نشان می‌دهد، صادرات نفت کشورمان به چین از ۷۲۲ هزار و ۱۰۰ در ماه ژوئن (خرداد - تیر) به ۷۹۹ هزار و ۴۵۲ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئیه رسیده است.

هند نیز واردات نفت خام از ایران در ماه میلادی گذشته را با ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش نسبت به ماه ژوئن به ۷۰۶ هزار و ۴۵۲ بشکه در روز رساند.
این دو مشتری بزرگ آسیایی نفت ایران، پیشتر نیز اعلام کرده بودند که از تحریم‌های امریکا تبعیت نخواهند کرد و واردات نفت خود از ایران را کاهش نخواهند داد.
آمار پایگاه تحقیقاتی یاد شده همچنین نشان می‌دهد، صادرات نفت ایران در ماه میلادی گذشته به ۲ میلیون و ۳۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) اعلام کرد که این کشور از برجام خارج می‌شود و به تعلیق تحریم‌های هسته‌ای این کشور علیه تهران ادامه نمی‌دهد. این کشور از کشور‌های جهان خواست واردات نفت خام خود از ایران را به صفر کاهش دهند.
با این حال، مشتریان اصلی نفت ایران به این درخواست پاس منفی دادند.
ژاپن نیز دوشنبه گذشته (۱۵ مرداد) خواستار معافیت از تحریم نفت ایران شد و گفت: پالایشگاه‌های این کشور نیازمند نفت ایران هستند و تحریم‌ها علیه ایران نباید روی واردات نفت این کشور تاثیر منفی بگذارد.