مشاور ویژه موگرینی گفت: اگر شرکت های اتحادیه اروپا از تحریم های ثانویه ایالات متحده پیروی کنند، ممکن است مورد تحریم این اتحادیه قرار گیرند. 

ناتالی توچی با توصیف این تصمیم به عنوان تلاشی برای حفاظت از شرکت های اروپایی، افزود: این اقدام به منظور فرستادن نشانه دیپلماتیک برای ایران مبنی بر اینکه اروپائیان در تلاش برای نجات توافق هسته ای (برجام) جدی هستند، ضروری است. 

موگرینی دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا نیز امروز (سه شنبه) به خبرنگاران گفت که این نهاد بیشترین تلاش خود را برای نگهداشتن ایران در توافق هسته ای و ادامه بهره مندی مردم این کشور از مزایای اقتصادی این توافقنامه می کند. 

توچی؛ تحریم های بالقوه اتحادیه اروپا علیه شرکت های اروپایی را که از واشنگتن پیروی کنند، بخشی از به اصطلاح قوانین مسدود کننده خواند که به صورت بالقوه و نمادین مهم هستند. هر چند هنوز چگونگی و شرایط اجرای آنها مشخص نشده است.

بر اساس آمار کمیسیون اروپا؛ این اتحادیه در سال ۲۰۱۶ بیش از هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو (معادل ۹میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار) کالا به ایران صادر و تقریبا پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو (معادل ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو) کالا از این کشور وارد کرده است. 

واشنگتن به رغم نظر بازرسان بین المللی درباره پایبندی تهران به توافق هسته ای، در ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری از این توافق خارج شد.