فدریکا موگرینی روز دوشنبه در دیدار لی ناک یون نخست وزیر کره جنوبی در سئول افزود: تجربه نشان می دهد لازمه مسائل حساس، حل و فصل آن با صبر و شکیبایی و دیپلماسی است.

او اعلام کرد اتحادیه اروپا از ابتکار صلح مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی حمایت می کند و همه تلاش خود را برای رسیدن به هدف خلع سلاح هسته ای و صلح در شبه جزیره کره بکار می گیرد.

موگرینی با اشاره به تحولات پر شتاب شبه جزیره از جمله دیدار سران دو کره و کره شمالی و آمریکا اظهار داشت: اتحادیه اروپا از همه تلاش ها برای «عاری سازی کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت هسته ای در شبه جزیره کره حمایت می کند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: تحولات مثبت اخیر در رابطه با وضعیت شبه جزیره کره بسیار خوشایند است.

نخست وزیر کره جنوبی هم در این نشست از حمایت اتحادیه اروپا از تلاش های سئول برای برقراری صلح دایمی در شبه جزیره کره قدردانی کرد.

لی ناک یون همچنین از اتحادیه اروپا خواست به حمایت از روند صلح و خلع سلاح کره شمالی ادامه دهد.

موگرینی روز گذشته در سئول در حساب توئیتر شخصی خود نوشته بود امروز در سئول (پایتخت کره جنوبی) اقامت خود را با دیدار از منطقه غیر نظامی بین دوکره آغاز کردم تا بدینوسیله حمایت اتحادیه اروپا از مذاکرات بین دو کره را نشان دهم.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در آوریل ۲۰۱۸ در منطقه مرزی پانمونجوم با یکدیگر ملاقات کردند که سرآغاز مذاکرات تازه ای بین دو کشور به شمار رفت.

در همین حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از این ملاقات با رهبر کره شمالی در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ برابر با ۲۲ خردادماه ۹۷ در سنگاپور ملاقات کرد.

کره شمالی و کره جنوبی از سال ۱۹۵۳ تاکنون در شرایط ترک مخاصمه به سر می برند.