ذبیح الله ذاکری روز دوشنبه در آستانه روز خبرنگار درحاشیه بازدید از دفتر ایرنا در ساری اظهارداشت: هم اکنون این استان برای تامین آب مشترکان شهری روزانه حدود ۸۶ هزارمترمکعب با کمبود آب مواجه است.

به گفته وی حدود نیمی از کمبود آب شرب برای شهر‌های مازندران مربوط به شهر‌های گروه الف. شامل بابل، امیرکلا، بابلسر و فریدونکنار است که با مدیریت مصرف و ایجاد تصفیه خانه تا حدودی مشکل این مشترکان برطرف شد.

وی در گفت: وگو با خبرنگار ایرنا میزان مصرف آب مشترکان آب شهری این استان را برای هرثانیه حدود ۱۰ هزار و ۲۵۰ لیتر بیان کرد.

استان مازندران حدود ۵۸ شهر دارد که حدود ۵۳ درصد از جمعیت ۳ میلیون و ۲۸۳ هزار نفری آن در مناطق شهری سکونت دارند.

*** تامین ۸۸ درصد آب شهری مازندران از آب‌های زیرزمینی 

مدیرعامل آبفای مازندران گفت که در شرایط فعلی حدود ۸۸ درصد از آب شرب شهر‌های این استان از منابع آب‌های زیرزمینی اعم از چاه و چشمه تامین می‌شود.

ذاکری اظهارداشت: در مجموع با سرعت بخشیدن به تامین زیرساخت‌ها دردولت تدبیر وامید، روند تامین آب شرب حدود ۱۲ درصد به سمت آب‌های سطحی کشیده شد.

به گفته وی هم اکنون در هر ثانیه یک هزار و ۲۵۰ لیتر آب شرب شهروندان مازنی از منابع آب‌های سطحی اعم از تصفیه خانه و سد‌ها تامین می‌شود.

وی فشاربه منابع آب‌های زیرزمینی برای شرب را باعث کاهش کیفیت آب وبه شوری رفتن آب این منابع به خصوص در شرق مازندران بیان کرد.

ذاکری دلیل اجرای پروژه آب شیرین کن در شهرگلوگاه در شرق مازندران را ناشی از شوری آب این منطقه براثر کاهش بارندگی و فشار به ذخایر آب زیرزمینی دانست. 

وی اضافه کرد: شرکت آبفای شهری در شرایط فعلی در هر ثانیه برای تامین آب ۶۰۰ هزار مشترکش با کمبود ۶۰۰ تا ۷۰۰ لیترآب با کیفیت مواجه است.