ناثالی توچی مدیر انستیتو امور بین المللی ایتالیا در پیامی توئیتری با اشاره به رد درخواست واشنگتن برای قطع واردات نفت چین از ایران، نوشت: این گام مهمی برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

شبکه خبری بلومبرگ، خودداری پکن را از پذیرش درخواست ایالات متحده برای قطع واردات نفت خام از ایران، ضربه ای به تلاش های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای منزوی کردن تهران پس از اعلان تصمیم وی در ۱۸ اردیبهشت ماه برای خروج یکجانبه از برجام دانست.

بلومبرگ به نقل از مقام های ایالات متحده آگاه از مذاکرات با پکن نوشت: واشنگتن نتوانسته است چین را به قطع واردات نفت خام از ایران متقاعد کند که شکستی برای تلاش های ترامپ به منظور منزوی کردن جمهوری اسلامی به شمار می رود.

گروه هایی از مقام های ایالات متحده به منظور تلاش برای قطع خرید نفت ایران تا اوایل نوامبر (اواسط آبان ماه) که قرار است اعمال تحریم های نفتی واشنگتن از سرگرفته شود، به پایتخت های کشورهای جهان سفر کرده اند.

در حالی که دولت ترامپ اعلان کرده که قصد دارد صادرات نفت ایران را تا چهارم نوامبر (۱۳ آبان ماه) به صفر برساند، به نظر بیشتر تحلیلگران، دستیابی به این هدف غیرممکن است.

دیگر طرف های امضا کننده برجام شامل روسیه، انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با تاکید بر پایبندی به برجام، با ازسرگیری تحریم های یکجانبه واشنگتن بر ایران مخالفت کرده اند. هند از خریداران عمده نفت ایران نیز اعلان کرده است که با نادیده گرفتن مجازات های آمریکا علیه ایران، به واردات نفت از این کشور ادامه خواهد داد.