امضای قرارداد با مرتضی تبریزی و نویمایر، ظاهر استقلال را ترمیم کرده و دوباره یک ترکیب ایده‌آل را در اختیار سرمربی آبی‌ها گذاشته است. با این‎وجود حجم سنگین بدهی به چهره‌ها و نهادهای مختلف، بخش نگران‌کننده از واقعیت امروز استقلال است. فصل گذشته در روزهای منتهی به شروع لیگ قهرمانان آسیا، گفته می‌شد باشگاه با همه طلبکارانش تسویه‎حساب کرده اما پذیرفتن این موضوع، بیش از حد ساده‌انگارانه به‎نظر می‌رسد. فهرست دقیقی که از میزان بدهی‌های عجیب استقلال تا آبان‌ماه سال گذشته منتشر شده، نشان می‌دهد آنها به‌جز تیربرق‌ها و ابرهای آسمان پایتخت، به‌همه چیز و همه‌جا بدهکار هستند. البته گفته می‌شود بخشی از این بدهی‌ها در ما‌ه‌های اخیر تسویه شده است.

 

داستان عجیب مالیات 
سنگین‌ترین بدهی استقلال مربوط به اداره مالیات است. این باشگاه ۷۵ میلیارد تومان مالیات عملکرد، تکلیفی، حقوق و تعهد پرداخت بازیکنان و ۳۹ میلیارد تومان نیز مالیات ارزش‌افزوده بدهکار است. این درحالی است که تا چند سال قبل استقلال به‌عنوان یک شرکت ثبت نشده بود و طبعا درآمدی هم نداشت که در فهرست پرداخت مالیات قرار بگیرد. در سال‌های گذشته رایزنی‌هایی برای بخشش این ارقام میان وزارت ورزش و اداره مالیات صورت گرفته و البته به نتیجه نرسیده است. بر اساس قوانین درصورت پر نکردن اظهارنامه، مالیات به صورت «علی‌الراس» با رقمی مشخص درنظر گرفته می‌شود. مالیات باشگاه استقلال هم به‌همین شکل تعیین شده و مبلغ آن هر سال افزایش پیدا کرده است. استقلال هنوز هم یک باشگاه درآمدزا محسوب نمی‌شود و همچنان به دولت تعلق دارد اما هرسال برای این باشگاه مالیات درنظر گرفته می‌شود.

بدهی به اسپانسرها! 
به‌طور معمول در همه نقاط دنیا، این حامیان مالی هستند که به باشگاه‌ها بدهی دارند اما در ایران و استقلال، اوضاع به‌شکل منحصربه‌فردی متفاوت است. دلیل این تفاوت را باید در رقم‌هایی جست‌وجو کرد که آبی‌ها جدا از مبلغ قرارداد و زودتر از موعد از حامیان مالی گرفته‌اند و به‌سرعت هزینه کرده‌اند. باشگاه تا آبان‌ماه سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان به ایرانسل و ۳ میلیارد تومان نیز به موسسه مالی و اعتباری کوثر بدهکار بوده است. بانک رفاه نیز به‌همین دسته از طلبکارها تعلق دارد. این بانک در سال ۹۱ برای مدتی حامی مالی استقلال بود و حالا باشگاه باید ۱۴۵ میلیون بدهی‌اش را به آن بپردازد.

بدهی سنگین به سبک‌دست
در زمان مدیریت افشارزاده، شاهرخ سبک‎دست، عضو کمیته اقتصادی هیات‌مدیره باشگاه شد. او اسپانسرینگ استقلال را برعهده گرفت تا به‌گفته خودش از برند این باشگاه درآمدزایی کند. سبک‌دست که هزینه لازم برای خرید چند بازیکن مدنظر علیرضا منصوریان را تامین کرده بود، حالا ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون از باشگاه استقلال طلبکار است. درواقع بیشترین میزان بدهی استقلال به یک «فرد»، به این چهره مربوط می‌شود.

سازمان لیگ و برهان‌مبین
بدهی ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی به سازمان لیگ، ماجرایی است که حتما مدیران سابق استقلال باید درباره آن توضیح دهند. آیا این عدد ارتباطی به تبلیغات دور زمین یا فروش بلیت دارد؟ حیرت‌انگیز است که باشگاه حتی به شرکت برهان مبین نیز ۵۴ میلیون تومان بدهکار است. شرکتی که رابطه مستقیم با دو باشگاه سرخابی پایتخت نداشت و بعد از امضای قرارداد با سازمان لیگ، قرار شد مجری فروش بلیت‌های ورزشگاه آزادی باشد.

باورنکردنی‌ترین‌ها
استثنایی‌ترین بدهی‌های باشگاه استقلال، باید به‌کدام نهادها پرداخت شود؟ شاید باورتان نشود اما باشگاه استقلال، صد میلیون تومان به فدراسیون ژیمناستیک جمهوری اسلامی ایران بدهکار است. چرا یک باشگاه فوتبال، باید چنین رقمی را به یک فدراسیون ورزشی غیرمرتبط، بدهکار باشد؟ افشارزاده در زمان ریاست باشگاه، یکی از گزینه‌های ریاست فدراسیون ژیمناستیک بود اما بعید به‌نظر می‌رسد این موضوع ارتباطی با بدهی استقلال به این فدراسیون داشته باشد. سازمان حسابرسی کشور نیز ۷۲ میلیون از استقلال طلبکار است. باید نام شرکت بیمه استقلال را نیز در میان طلبکاران عجیب استقلال قرار داد.

غیرمنتظره‌ترین بازیکن
در فهرست بدهی‌های استقلال، نام بازیکنان زیادی به‌چشم می‌خورد. از امیرحسین صادقی با بیشتر از ۸۰۰ میلیون طلبکاری تا جاسم کرار و طلب ۵۰ میلیونی‌اش از باشگاه استقلال. بیشترین میزان بدهی آبی‌ها به یک بازیکن اما مربوط به امین حاج محمدی می‌شود؛ مدافع جوانی که رقم نجومی یک میلیارد و صد میلیون از این تیم طلبکار است. حالا سوال اینجاست که رقم اصلی قرارداد حاج محمدی با استقلال چقدر بوده که او برای یک‌سال، چنین طلبکاری بزرگی از باشگاه دارد؟ در روزهای امضای قرارداد امین با استقلال، گفته می‌شود او قرار است یک میلیارد از رقم ثبت شده در قراردادش را به یکی از ستاره‌های تیم دهد تا ثبت رقم این‌ستاره در سازمان لیگ با عدد کمتری اتفاق بیفتد.

بدهی هتلی
باشگاه استقلال در سطح کشور به هتل‌های مختلفی بدهکار است. هتل‌هایی که قبل از دیدارهای این تیم، از بازیکنان و مربیان استقلال پذیرایی کرده‌اند اما موفق نشده‌اند هزینه اقامت و پذیرایی را از این باشگاه بگیرند. استقلال باید ۱۰۲ میلیون تومان به هتل گلشهر، ۹۶ میلیون تومان به هتل استقلال و ۶۶ میلیون به هتل اسپیناس بپردازد تا بدهی‌اش را با این هتل‌ها صاف کرده باشد. این تیم همچنین به مجموعه ورزشی یزدان، ۶۳ میلیون تومان بدهکار است. در فهرست بدهی‌های باشگاه نام «آرامیس مهر پارسه ایرانیان» نیز به‌گوش می‌خورد که حتی بعد از جست‌وجوی اینترنتی، مشخص نیست در چه حوزه‌ای فعالیت دارد!

از تابان تا لینینگ
طبیعی به‎نظر می‌رسد که استقلال درطول هر فصل بارها از شرکت‌های هواپیمایی استفاده کند اما طبیعی به‌نظر نمی‌رسد که بدهی‌اش را به این شرکت‌ها نپردازد. استقلالی‌ها ۱۵۰ میلیون تومان به شرکت هواپیمایی تابان بدهکار هستند. ماجرای بدهی این تیم به تولیدکننده لباس نیز جالب‌توجه به‌نظر می‌رسد. همه باشگاه‌های بزرگ دنیا رقمی کلان از پوشیدن یک برند لباس به‌دست می‌آورند اما در ایران هیچ درآمدی از این راه به‌حساب باشگاه واریز نمی‌شود. پیش از این گفته می‌شد که لینینگ لباس‌های استقلال را به‌صورت رایگان تولید می‌کند.

مدیران گذشته
باشگاه استقلال به‌بخشی از اعضای سابق کادر مدیریتی‌اش نیز بدهکار است. علی فتح‌الله‌زاده و علی امیری، هر دو در فهرست طلبکاران استقلال حضور دارند. فتح‌الله‌زاده ۵۵ و امیری ۵۴ میلیون از این باشگاه طلبکار هستند. در مورد این بدهکاری، یک سوال بزرگ وجود دارد. آیا امیری و فتح‌الله‌زاده از حساب شخصی‌شان برای استقلال هزینه کرده‌اند و حالا باید رقم‌های پرداخت‌ شده را دریافت کنند؟ یا اینکه این رقم‌ها مربوط به‌حقوق و مزایای این دو مدیر در باشگاه بوده که درطول چند سال روی هم انباشته شده و حالا جزو بدهی‌های بالای ۵۰ میلیونی استقلال است؟

ببخشید، شما؟
در میان بدهکاری‌های نجومی باشگاه استقلال، نام افرادی نیز به‌چشم می‌خورد که برای اهالی فوتبال شناخته‌شده نیستند. افرادی که قرار گرفتن‌شان در لیست طلبکارها، سوال‌برانگیز و پرابهام است. از «علیرضا فلاح نجم آبادی» روی اینترنت نیز هیچ اطلاعات موثقی وجود ندارد. مردی که استقلالی‌ها باید ۱۶۴ میلیون تومان برای تسویه‌حساب و صاف کردن بدهی به او پرداخت کنند. «محسن خدایی» نیز شاید برای بسیاری از هواداران استقلال ناشناخته باشد. مردی که سال ۹۵ مدتی به‌عنوان مدیر اجرایی در کنار بهرام افشارزاده حضور داشت. در روزهایی که گفته می‌شد «دوستان» افشارزاده هزینه خرید بازیکن در استقلال را تقبل می‌کنند، خدایی با پرداخت مبالغی به باشگاه برای خرید بازیکن توانست به کادر مدیریتی تیم اضافه شود. او حتی با استقلال به اردوی ارمنستان نیز رفت و از نزدیک تمرین‌های تیم را زیر نظر گرفت. میزان بدهی استقلال به خدایی، ۱۰۱ میلیون تومان است. از طلبکاری به‌نام سید بهزاد امامی نیز هیچ اطلاعات شفافی وجود ندارد. او ۶۸ میلیون تومان از باشگاه طلبکار است. «امیر عباس رفیعا» به‌عنوان یکی از اعضای روابط عمومی برای مدتی در کنار تیم حضور داشته و حالا استقلالی‌ها باید ۵۳ میلیون تومان به او پرداخت کنند. آیا این رقم سنگین، تنها شامل دستمزدهای معوقه او در استقلال می‌شود؟

بدهی‌های کوچک اما بزرگ
فهرست منتشرشده از بدهی‌های استقلال، تنها مربوط به بدهی‌های زیر ۵۰ میلیون تومانی این باشگاه است. درحالی که استقلال به افراد زیاد دیگری رقم‌هایی کمتر از ۵۰ میلیون بدهکار است. جمع بدهی‌های خرد باشگاه به افراد، چهره‌ها، بازیکن‌ها و نهادهای مختلف، به ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان می‌رسد. در واقع استقلال حدود ۳ میلیارد بدهی ریز دارد که برای پاک شدن آنها باید از افراد بسیار زیادی رضایت بگیرد. با مرور لیست بدهکاری‌ها استقلال و روبه‌رو شدن با طلبکاران پرشمار این مجموعه، به‌نظر می‌رسد تسویه‌حساب و صفر شدن بدهی‌ها در این باشگاه تنها یک رویای دور و دراز باشد. اگر استقلال برای چند سال تعطیل شود و هیچ هزینه‌ای انجام ندهد، باز هم نمی‌تواند با بودجه معادل هزینه هر فصل، درمدت چند سال این بدهی‌های سنگین را صاف کند. واضح به‌نظر می‌رسد که باشگاه پرسپولیس نیز با همین سطح از بدهی درگیر است و همین مشکلات را درکنار خود احساس می‌کند. ظاهرا درطول تاریخ هرکسی که از کنار ساختمان سرخابی‌های پایتخت عبور کرده، در زمره طلبکاران دو باشگاه قرار می‌گیرد!