سایت شبکه الجزیره به نقل از یک سایت ویژه بررسی سیاست خارجه آمریکا گزارش داد، دولت امارات و عربستان برای جنگ علیه یمن مزدوران کشورهای مختلف را به خدمت گرفته و آنها را توسط شرکت آمریکایی "بلک واتر" و نظامیان بازنشسته آمریکایی آموزش داده‌اند.

سایت "لوبلاگ"، سایت ویژه بررسی سیاست خارجه آمریکا در گزارشی به افشای جزئیات تجاوز نیروهای امارات و عربستان تحت عنوان ائتلاف عربی به یمن پرداخت.

طبق این گزارش، امارات و عربستان به علت ضعف توانایی‌های نظامی خود از طریق مزدوران یا به عبارت دیگر "ارتش ویژه‌ای از مقاطعه‌کاران نظامی و امنیتی" در جنگ علیه یمن شرکت دارند.

گزارش‌های امنیتی و رسانه‌ای غربی حاکی از آن هستند که شرکت امنیتی و نظامی بدنام "بلک واتر" چندین سال است که شریک اصلی امارات در وهله اول و عربستان در وهله دوم چه در امور داخلی و چه در امور خارجی شده است و این همکاری در طول سال‌های بهار عربی به دلیل ترس ابوظبی و ریاض از انتقال دشمنانشان به داخل خاک آن‌ها تقویت شد و سپس در جنگ یمن به خوبی آشکار شد.

بلک واتر پس از حمله آمریکا به عراق با کشتار و شکنجه در این کشور بدنامی برای خود به بار آورد و در سال ۲۰۰۹ توسط دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا منحل شد اما بنیانگذار آن توانست با عناوین دیگری از جمله "آکادمی" این شرکت را بار دیگر احیا کند.

وی قراردادهای سودآوری را برای محافظت از تاسیسات و تقویت سیستم‌های امنیتی امارات با این کشور منعقد کرد تا بدین واسطه به یکی از شریکان در جنگ یمن از زمان آغاز عملیات به اصطلاح "طوفان قاطع" تبدیل شود.

نیویورک تایمز در نوامبر ۲۰۱۵ در گزارشی نوشته بود، امارات از طریق اریک پرنس، بنیانگذار شرکت خصوصی امنیتی آمریکایی بلک واتر ۴۵۰ مزدور را از آمریکای لاتین (پاناما، السالوادور، شیلی و کلمبیا) را برای حمایت از امارات فرستاده است که این تعداد بعدها به ۱۵۰۰ تن افزایش یافت.

روزنامه تایمز انگلیس نیز نوشت: ابوظبی صدها نفر از مزدوران کلمبیا را به عنوان بخشی از ارتش ویژه‌ای خود که توسط بلک واتر تامین می‌شوند، به خدمت گرفته است.

سایت آمریکایی "کانتر پانچ" نیز اعلام کرد که صدها تن از سربازان کلمبیا، پاناما، مکزیک و شیلی در کنار امارات در یمن می‌جنگند.

روزنامه تایمز ادامه داد: بلک واتر در سال ۲۰۱۰ به منظور حفاظت از خطوط لوله نفت، برج‌های مهم، حمایت لجستیکی از ارتش امارات و سرکوب تظاهرات داخلی قراردادی را به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار با این کشور امضا کرد.

روزنامه گاردین نیز ۱۵ مه ۲۰۱۱ در گزارشی نوشته بود که پرنس برای آموزش ۸۰۰ مزدور که عمدتا از کلمبیا و آفریقای جنوبی هستند به منظور جنگیدن در کنار نیروهای اماراتی قراردادی به ارزش ۵۲۹ میلیون دلار امضا کرده است.

در همین راستا سایت لوبلاگ نوشت که امارات در سال ۲۰۱۱ میلادی اریک پرنس را به خدمت گرفت تا عناصر خارجی بویژه از آمریکای لاتین را به ظاهر برای اهداف دفاعی آموزش دهد اما رویدادها نشان دادند که تکیه امارات به پیمانکاران خارجی برای اهداف نظامی و اطلاعاتی فراتر از آن چیزی است که گمان می‌رفت.

 مجله "اینتلیجنس آنلاین" نیز نوامبر سال ۲۰۱۷ تایید کرد که پرنس همچنین در یک مخفیگاه اماراتی در لیبی دو جریان مزدور را برای عملیات ویژه امارات در این کشور تامین کرده است.