یونهاپ گزارش داد، کیم اوی کیئوم، سخنگوی ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که دولت وی چه نظری درباره بن‌بست احتمالی در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای میان واشنگتن و پیونگ یانگ دارد، گفت: ما از کره شمالی تقاضا می‌کنیم فرایند خلع سلاح هسته‌ای خود را سریع‌تر کند. ما همچنین از آمریکا می‌خواهیم که تلاش‌هایی صادقانه در ارتباط با تدابیری که کره شمالی مطالبه می‌کند، صورت دهد.

پیش از این مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی خواهان تلاش‌هایی از جانب همه طرف‌ها برای پیشبرد فرایند خلع سلاح هسته‌ای کره شده بود.

رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی در یک سخنرانی طی سفر سه روزه‌ای که چندی پیش به سنگاپور داشت، گفت: اگر کره شمالی طرحی دقیق تر برای خلع سلاح هسته‌ای خود ارائه کند و آمریکا و کره‌ جنوبی نیز سریعا تدابیر مربوطه را اتخاذ کنند، سرعت خلع سلاح هسته‌ای هرچه بیشتر خواهد شد.

مون جائه این همچنین گفته بود این کشورها در صورتی که به وعده‌های رهبرانشان به منظور عمل به فرایند خلع سلاح هسته‌ای عمل نکنند با تبعاتی روبرو خواهند شد.

با این حال کره شمالی، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی را متهم کرد به اینکه صرفا به دنبال کمک به آمریکا به عنوان بزرگترین هم‌پیمان کشورش در راستای اعمال فشار در کره شمالی است.

این اظهارنظر سخنگوی ریاست جمهوری کره‌ جنوبی نشان می‌دهد که دولت این کشور همچنین از آمریکا نیز تقاضا دارد که به تعهداتش براساس این توافق عمل کند.

این سخنگو درباره اینکه مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی چه زمان دوباره با یکدیگر دیدار خواهند کرد گفت: هنوز بحث جدی درباره دیدار مجدد آنها که به نوعی پنجمین اجلاس رهبران دو کشور در تاریخ خواهد بود، صورت نگرفته است.

پیش از این گزارش شده بود که کیم جونگ اون و مون جائه این توافق کرده بودند اجلاس بعدی رهبران دو کشور در پیونگ یانگ برگزار شود.