هشام الهاشمی روز یکشنبه در اظهارنظر رسانه ای تاکید کرد بغداد توان و ابزار آن را دارد که برای رفع اختلافات میان تهران و واشنگتن نقش میانجی را بازی کند. 
وی درتوضیح این دیدگاه خود افزود عراق رابطه ای متعادل با هر یک از دو کشور یاد شده دارد و می تواند از طریق دستگاه دیپلماسی خود وارد خط گفتگو و حل مشکلات فی ما بین شود. 
الهاشمی در عین حال مدعی شد که دولت پادشاهی عمان با وجود فقدان تاثیرات بین المللی و نیز ابزارهای لازم برای این کار، در حال تلاش غیر علنی برای حل این اختلافات است در حالی که موضع عراق در عرصه بین المللی قوی تر از عمان است. 
این تحلیلگر عراقی افزود بغداد ابزارهای لازم برای مدیریت مذاکره میان تهران و واشنگتن را از طریق کانال دیپلماتیک خود دارد و می تواند مشکلات میان دو کشور را حل کند چرا که - به گفته او - عراق در یک مرحله تاریخی از نظر نزدیکی به هر دو کشور قرار دارد. 
گفتنی است «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران اخیرا در پی ژست رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با مقام‌های ایرانی نوشت: «ایران و آمریکا دو سال گفتگو کردند. ما با اتحادیه اروپا، تروئیکای اروپایی، روسیه و چین موفق به ایجاد یک توافق چندجانبه -موسوم به برجام- شدیم. این توافق، کارساز بوده است. آمریکا تنها می‌تواند خودش را بابت خروج از این توافق و ترک میز [مذاکره] مقصر بداند. تهدید، تحریم و شیرین‌کاری‌های تبلیغاتی کارگر نخواهند افتاد. احترام به ایران و به تعهدات بین‌المللی را بیازمایید.»