اسپوتنیک گزارش داد، دکتر عزیز اسبر، مدیر پژوهش‌های علمی در شهر مصیاف و راننده‌اش در اثر انفجاری که خودروی آنها را هدف گرفته بود، جان خود را از دست دادند، در حالی که نفر سومی نیز که به نظر غیرنظامی و در محل حادثه بوده، زخمی شده است.

این خودرو مقابل "دوار ربعو" در نزدیکی کارگاه کفش‌ دوزی مصیاف در مسیر حماة هدف انفجار قرار گرفت.

این دو قربانی و فرد زخمی به بیمارستان مصیاف منتقل شدند تا جسد دو قربانی شناسایی شود، در حالی که فرد سوم که به شدت زخمی شده تحت مداوا قرار دارد.

منابع محلی در شهر مصیاف گفتند، انفجار ناشی از یک حادثه عبوری بود و خودرو با خودروی حامل مواد منفجره در مسیر ناهمواری در شرق مصیاف برخورد کرد. با توجه به شدت انفجار که شهر را کاملا لرزاند می‌توان گفت عملیات ترور به خوبی برنامه‌ریزی و حساب شده بود به طوریکه یکی از مهمترین دانشمندان سوری در استان حماة ترور شد.

در این راستا منابع رسانه‌ای گزارش دادند، داعش همزمان با این انفجار یک دانشجوی پژوهش‌های علمی را که یک هفته پیش ربوده بود، اعدام کرد. این دانشجو در حمله اخیر داعش به روستاهای شرق سویدا در جنوب سوریه ربوده شده بود.

منابع رسانه‌ای گفتند، داعش همچنان به شیوه کشتار و ترور در سوریه با هماهنگی اسرائیل ادامه می‌دهد.

اسرائیل قبلا در چندین حمله هوایی مرکز پژوهش‌های عملی مصیاف را هدف قرار داده بود.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی ماه سپتامبر ۲۰۱۷ از طریق حریم هوایی لبنان مرکز پژوهش‌های علمی مصیاف در حومه غربی حماة را هدف گرفتند که به کشته شدن دو تن انجامید و این مرکز را متحمل خسارت‌های مالی سنگین کرد.

روزنامه سوری الوطن به احتمال دست داشتن اسرائیل در این ترور اشاره کرد و نوشت: جنگنده‌های اسرائیلی در ۲۲ ژوئیه گذشته این مرکز را هدف بمباران قرار داده بودند.