رحیم بنا مولایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طبق سند چشم انداز ۱۴۰۴ بنا بود تا هفت سال آینده ما به رتبه اول اقتصادی در خاورمیانه تبدیل شویم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود و با آینده‌ای که از وضعیت اقتصاد کشور پیش بینی می‌شود، تحقق این بخش از سند شوخی ای بیش نیست.

وی افزود: در کشوری که قیمت ارز و طلا ساعت به ساعت که نه، دقیقه به دقیقه تغییر می‌کند چطور می‌توان انتظار ثبات و تبدیل شدن به  قطب اقتصادی منطقه را داشت؟

وی توضیح داد: در سند چشم انداز ۱۴۰۴ برای تبدیل ایران به قطب اقتصادی منطقه الگوهایی تعریف شده ولی هیچ یک از این الگوها به درستی پایش نشده و عملیاتی شدن آنها جای سوال دارد.

این مسئول ابراز کرد: باید قبول کنیم تصمیم گیری سه قوه در خصوص سند ۱۴۰۴ درست نبوده و همین باعث شده بسیاری از موارد  این سند از مرحله کاغذ و تئوری فراتر نرود.

رییس اتاق بازرگانی البرز در بخش دیگری از صحبت‌های خود به هدر رفت مهترین سرمایه کشور که همان نیروی کار جوان است اشاره کرده و گفت:  ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را افراد زیر ۳۵ سال تشکیل داده‌اند ولی به دلیل اینکه برنامه‌ای برای اشتغال و ... آنها نداریم؛ استعدادها و ظرفیت‌های آنان مسکوت مانده است.

بنا مولایی اظهار کرد: نیروی انسانی به خصوص نخبگان مهمترین سرمایه هر کشور است ولی شرایط به گونه‌ای شده که الان کشورهای دیگر از این سرمایه ما بهره مند می‌شوند.

وی ادامه داد: طی چند سال گذشته شاهد افزایش آمار فرار مغزها در کشور بوده‌ایم ولی متاسفانه توجه خاصی به این تهدید نمی‌شود و مسئولان در این خصوص برنامه‌ای ندارند.

وی گفت: نخبگان از سرمایه و امکانات این نظام استفاده می‌کنند و به مرحله بهره‌وری که می‌رسند حمایت نشده و ترجیح می‌دهند استعدادها و توان خود را در جایی خرج کنند که قدرشان را می‌دانند.

این مسئول توضیح داد: بدون شک اگر برنامه‌ای برای حفظ سرمایه‌های خود نداشته باشیم؛ فرار مغزها  هم در آینده نزدیک به یکی از بحران های کشور تبدیل می‌شود.