مراسم بزرگداشت داریوش اسدزاده، ابوالحسن تهامی‌نژاد و داریوش مهرجویی در بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران برگزار می‌شود و جایزه سیف‌الله داد نیز به پاس یک عمر خدمت به فرهنگ و هنر ایران، به سید مهدی شجاعی اهدا خواهد شد.

این مراسم با حضور سینماگران، مسئولان و دست‌اندرکاران فرهنگی و هنری کشورمان، ساعت 20 یکشنبه 28 مرداد‌ در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود.

داریوش اسدزاده

داریوش اسدزاده متولد 1302 در کرمانشاه، دوره دبیرستان را در مدرسه دارالفنون به پایان رسانده و فارغ التحصیل دانشکده بازرگانی و دارایی، همچنین دارای مدرک دکترا در رشته «ادبیات هنر» از دانشگاه تهران است. او از 20 سالگی وارد عرصه بازیگری شد و از همراهان تئاتر نصر بود. اسدزاده در بسیاری از فیلم‌های کوتاه و همچنین در بیش از 81 فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخته است.

تالیف کتاب‌هایی درباره تاریخ تئاتر ایران و تاریخ تهران از جمله فعالیت‌های وی در حوزه نوشتار است.

ابوالحسن تهامی‌نژاد

ابوالحسن تهامی نژاد متولد 1317 در تهران و از گویندگان و سرپرستان پیشکسوت گفتار فیلم و همچنین از مترجمان با سابقه سینمایی کشور است. وی از سال 1337 کار دوبله را آغاز کرد.

تهامی نژاد برای نخستین بار آنونس گویی را به صورت هنری و حرفه‌ای با ادبیات ویژه، مرسوم کرد و با سابقه روزنامه نگاری‌اش اولین کسی بود که نقد دوبله را به صورت جدی در مطبوعات بنیان گذاشت.

مخاطبان سینما و تلویزیون کشور با صدای گرم وی بر بسیاری از چهره‌های بزرگ سینمای جهان و ایران آشنا هستند و آثار بی‌شماری از تاریخ سینمای دنیا برای نمایش در سینما و تلویزیون کشورمان تحت مدیریت وی دوبله شده است.

تهامی‌نژاد از سال 1340 کار ترجمه را آغاز کرد و بیش از 20 کتاب از آثار شکسپیر را ترجمه کرده است. وی همچنین همه آثار اسکار وایلد و «زندگی کوروش» اثر گزنفون را به فارسی برگردانده است.

تهامی‌نژاد به همراه همسرش دکتر بهبهانی (زبان‌شناس و پژوهشگر پژوهشگاه علوم انسانی) کتاب بررسی ادبیات معنوی را که هم اکنون کتاب درسی دانشگاه است، تالیف کرده‌ است.

داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی متولد 1318 در ایلام است. وی فارغ‌التحصیل فلسفه از دانشگاه یو سی ال ای آمریکا است و در سال‌های دور سردبیری نشریه پارس ریویو لس آنجلس را به عهده داشته است.

مهرجویی در سال 1348 فیلم «گاو» را ساخت که برای سینمای ایران، جوایز متعددی را از جشنواره‌های بین‌المللی به همراه داشت و فصل جدیدی را در سینمای ایران رقم زد. او بالغ بر 24 فیلم سینمایی با عنوان کارگردان، 22 فیلم سینمایی با عنوان نویسنده فیلمنامه و 13 فیلم را در مسند تهیه‌کننده در کارنامه خود دارد.

وی همچنین به عنوان طراح و مدیر هنری، تدوین‌گر و سرمایه‌گذار نیز در سینما فعالیت داشته است.

سیدمهدی شجاعی

سید مهدی شجاعی، متولد 1338 در تهران و فارغ‌التحصیل نمایشنامه نویسی و ادبیات دراماتیک است. وی سال‌ها مسوولیت صفحه‌های فرهنگ و هنری روزنامه جمهوری اسلامی و سردبیر ماهنامه صحیفه را به عهده داشت و هم زمان «انتشارات برگ» را مدیریت می‌کرد.

قطعات ادبی، داستان‌ها و نمایشنامه‌های او در قالب چندین کتاب منتشر شده است.

فیلمنامه‌های بدوک (1370)، قله دنیا (1374)، پدر (1374)، کمین (1375) و مسیر عشق (مسافر کربلا) (1387) در کارنامه سینمایی او به چشم می‌خورد.

وی در بسیاری از هیات‌های داوری در جشنواره‌های تئاتر کشور حضور داشته است و علاوه بر آن عضویت در شورای سیاست‌گذاری تئاتر کشور، عضویت در هیات مدیره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، عضویت در شورای سیاست‌گذاری حوزه هنری، عضویت در هیات امنای بنیاد سینمایی فارابی، عضویت در شوراهای نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضویت در هیات داوران جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره، فیلم فجر و... از دیگر سوابق سیدمهدی شجاعی است.

فیلمنامه 26 قسمتی حضرت یوسف (ع) با عنوان «یعقوب‌ترین یوسف، یوسف‌ترین زلیخا» و سرپرستی دایره‌المعارف امام حسین (ع) از دیگر فعالیت‌های تحقیقی او به شمار می‌رود که اولین مجلدهای آن منتشر شده است.

شجاعی بیش از 25 تالیف و 43 ترجمه منتشر شده برای کودکان و بیش از 42 تالیف داستان و رمان در زمینه بزرگ‌سالان دارد.