«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «فرانکفورتر روند شاو» در تشریح موضع‌ کشورش درباره تحولات جهان بار دیگر از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا ترامپ بزرگترین مشکل برای دولت آلمان و شخص وزیر خارجه است، گفت: «خیر. مشکلات زیادی وجود دارند که برای حل آنها به آمریکا نیاز است از جمله تحولات سوریه، بحران میان فلسطینیان و اسرائیل یا مسئله اوکراین. ما برای حل این مسایل به آمریکا و روسیه نیاز داریم. ترامپ احتمالا مشکلات جدیدی برای ما ایجاد می‌کند، اما به دلیل (مشکلاتی که به آنها اشاره شد) ترامپ بزرگترین مشکل ما نیست.»

این روزنامه در ادامه از ماس پرسید که دو مشکل اساسی ترامپ این است که با پیام‌های توئیتری اتحاد فراآتلانتیک که چندین دهه برای تحقق آن تلاش شده است، زیر سوال می‌برد و مشکل دیگر اینکه وی به پیمان‌ها پایبند نیست. آیا صدراعظم در این مورد به صراحت با او صحبت کرده است؟

ماس در پاسخ گفت: «ما موضع کاملا روشنی داشته‌ایم. صدراعظم هم، اینچنین بوده است. اما مهم است که ما خونسرد باشیم و وارد هر بازی‌ای نشویم. ما می‌خواهیم در آینده مشارکت فراآتلانتیک حفظ شود، البته معنی این کار این نیست که از خود ضعف نشان دهیم. اگر خواستار مشارکت هستیم باید قانون و در مواردی که مورد نیاز است، عاملی تعدیل کننده اعمال شوند. عامل تعیین کننده این است که ما در اروپا متحد باشیم. "ژان کلود یونکر" رئیس‌کمیسیون اروپا در زمینه تنش بازرگانی (با آمریکا) نشان داد که زمانی موفق می‌شویم که قوی باشیم.»

وزیر خارجه آلمان درباره اینکه بزرگترین مشکل کشورش در برابر ترامپ چیست، گفت: «من نمی‌توانم تصور کنم که فردی در سمت رئیس‌جمهور آمریکا، همزمان روسیه، چین و اتحادیه اروپا را دشمن ایالات متحده خطاب کند. بزرگترین مشکل عملی (با ترامپ) این است که عمر حرف‌های او کوتاه است. او در مدت 24 ساعت حرف‌های خود را اصلاح می‌کند یا اینکه حرف‌هایش را اشتباه لفظی می‌‌داند. ما انتظار داریم که درجه‌ای از اطمینان وجود داشته باشد، همانظور که از جانب ما ارائه می‌شود.»

ماس پیشتر و در یکی از انتقادهایش، از آمریکا خواسته بود که حداقلی از اعتبار از خود نشان دهد.

وی در زمینه شکافی که در میان کشورهای اروپایی افتاده است هم گفت: «از سال 2015 و درباره مسایل مربوط به پناهجویان میان کشورهای اروپایی اختلاف وجود دارد، اما ما در شرایط دشوار مانند تعرفه‌های آمریکا (علیه اروپا) و توافق هسته‌ای با ایران نشان دادیم که اروپا متحد است.»

وزیر خارجه آلمان در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره سفر آتی «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه به آلمان و پیامی که برلین برای آنکارا دارد هم گفت که زندانی بودن اتباع آلمانی در ترکیه و عملیات نظامی این کشور در عفرین واقع در شمال غربی سوریه از جمله مواردی خواهند بود که در این دیدار به آنها پرداخته خواهد شد. توسعه روابط موضوع دیگری است که ماس به آن اشاره کرد.

خبرنگاران این روزنامه در پایان این گفت‌وگو از ماس پرسیدند: آیا امکان دارد «شما روزی خوب را با ترامپ در کنار ساحل سپری کنید؟» وزیر آلمانی در پاسخ گفت: «ممکن است که بشود یا نه، اما برایم اهمیتی ندارد.»