قرار است «محمد علی‌بک» رئیس اداره عمان و یمن وزارت امور خارجه کشورمان عهده‌دار سرپرستی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در جده شود.

وی که پیش از این رئیس اداره خلیج فارس وزارت خارجه بوده مدتی، نفر دوم و سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط نیز بوده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی با خبرگزاری پانا از فعال‌شدن دفتر حفاظت منافع ایران در جده خبر داده و گفته است: «بر اساس توافقی که هشت ماه پیش با سوئیس داشتیم قرار شد که سوئیس به عنوان حافظ منافع ایران در عربستان فعال شود. تا دو سه هفته پیش هم ویزای اسامی که خیلی وقت پیش اعلام کرده بودیم صادر نشده بود، اما ظرف یکی دو هفته گذشته گشایشی ایجاد شده که فکر می‌کنم علائمی وجود دارد که دفتر حافظ منافع باز و فعال می‌شود.»

وی همچنین اعلام کرده بود که تیم کنسولی 10 نفره ایران برای انجام امور کنسولی راهی حج شده است.

28 خرداد ماه 1397 خرداد ماه خبری به نقل از «حمید محمدی» رئیس سازمان حج و زیارت منتشر شد مبنی بر اینکه «با توجه به توافقات اولیه با مسئولان حج عربستان، دفتر حافظ منافع ایران برای رفع مسائل و مشکلات احتمالی زائران حج تمتع امسال، در این کشور راه‌اندازی می‌شود و این دفتر فعالیت خود را قبل از اعزام زائران آغاز خواهد کرد.»

در همین زمینه «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در همان روز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس و در پاسخ به پرسشی در خصوص «راه‌اندازی دفتر حافظ منافع حجاج ایرانی در عربستان» گفت: «من از وجود چنین دفتری با این نام اطلاع ندارم، اما توافق سال گذشته در خصوص ایجاد «دفتر حفاظت منافع دو کشور از طریق کشور سوئیس» تاکنون با کارشکنی‌های عربستان اجرایی نشده و تحول تازه‌ای هم در این زمینه رخ نداده است. »

قاسمی افزود: «در عین حال همانند سال‌های گذشته همکاران ما از بخش کنسولی وزارت امور خارجه در موسم حج در عربستان حضور خواهند یافت و آماده هر نوع کمک و همکاری برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسم حج و رفاه حال حجاج ایرانی خواهند بود.»

به گزارش فارس، پس از قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران، «سند تأسیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی» توسط فرازمند مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه و سفیر سوئیس در سوم آبان ماه 1396 در تهران به امضا رسید.

بر اساس این سند، سوئیس حفاظت منافع کشورمان را در عربستان سعودی عهده‌دار و مقرر شد دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران با حضور دیپلمات‌های ایرانی پس از انجام ترتیبات اجرایی، در آینده نزدیک در جده گشایش یابد.

 به گزارش فارس در پی اعدام شیخ نمر رهبر شیعیان عربستان جمعی از معترضان دی ماه 1394 مقابل سفارت عربستان در تهران تجمع کرده و عده‌ای نیز وارد سفارتخانه شدند و خساراتی به این سفارتخانه وارد شد.

«عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی با بهانه‌جویی و دستاویز قرار دادن این رخداد، در اظهاراتی، از قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران خبر داد و از دیپلمات‌های ایرانی هم خواست تا ظرف 48 ساعت خاک این کشور را ترک کنند.