نیروی دریایی رژیم صهیونیستی مانع ادامه سفر کشتی فعالانی شد که پرچم سوئد را روی کشتی نصب کرده و برای شکستن محاصره‌ای که از یک دهه پیش علیه نوار غزه اعمال شده، از اروپا راهی این منطقه شده‌ بودند. این دومین کشتی‌ای است که ارتش اسرائیل در کمتر از یک هفته مانع از رسیدن آن به سواحل غزه شده است.

ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروی دریایی اسرائیل این کشتی را به بندر اسدود اسرائیل هدایت کرده است. قرار است بار این کشتی در این بندر تخلیه شده و مورد بازرسی امنیتی قرار بگیرد و بعد درباره ورود این محموله‌ها به غزه تصمیم گیری شود.

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش این رژیم گفت: این کشتی از زمان حرکتش تحت نظارت نیروی دریایی بود و طبق قوانین بین‌المللی توقیف شده است.

ادرعی ادامه داد، نیروی دریایی این رژیم به سرنشینان کشتی توضیح داده که آنها محاصره را نقض کرده و می‌توانند کمک‌های انسانی را از بندر اسدود به غزه منتقل کنند.

از سوی دیگر، دو فعال سوئدی حاضر در کشتی لغو محاصره غزه "بازگشت" فاش کردند که در جریان بازداشت به دست نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی مورد شکنجه قرار گرفته و وسایل آنان به سرقت رفته است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، ارتش رژیم صهیونیستی روز یکشنبه گذشته کشتی "بازگشت" را که از اروپا به منظور شکستن محاصره دریایی غزه راهی این باریکه شده بود، در نزدیکی ساحل این منطقه توقیف و مصادره کرد.

ارتش رژیم صهیونیستی پس از توقیف کشتی، آن را همراه با تمامی سرنشینانش به بندر اسدود منتقل و کمک‌های بشردوستانه ارسالی برای ساکنان غزه را نیز مصادره و غارت کرد.

"دیوانا لفرینی" و چارلی اندرسون دو فعال سوئدی که از جمله سرنشینان کشتی بازگشت بودند، پس از آزادی و بازگشت به کشورشان تاکید کردند که قایق‌های جنگی رژیم صهیونیستی کشتی آنان را در آب‌های منطقه‌ای مورد حمله قرار داده و توقیف کردند.

لفرینی تصریح کرد که نظامیان اسرائیلی پس از جمله به کشتی آنها را به شکل وحشیانه‌ای مورد حمله و ضرب و شتم قرار داده و یک فعال دیگر نیز از ناحیه گردن دچار خونریزی شد و نظامیان صهیونیست آنها را از طبق بالای کشتی به طبقه پایین پرت کردند.

وی ادامه داد که نظامیان اسرائیلی به سر او ضربه وارد کردند و حتی کاپیتان کشتی را هم تهدید به قتل کردند.

"دیوانا لفرینی" افزود که ممکن بود در این سفر کشته شویم و چهار روز که در زندان بازداشت بودیم، مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفتیم.

لفرینی خاطرنشان کرد که آنها در داخل زندان حتی به ما اجازه خواب هم نمی‌دادند و زندانبابان هر دفعه سررسیده و ما را بیدار می‌کردند و نمی‌گذاشتند کسی بخوابد.

وی اشاره کرد که علاوه بر این، از نظر روحی نیز مورد آزار و اذیت قرار گرفته است، زیرا با وجود اینکه نظامیان اسرائیلی می‌دانستند که او از نظر روحی مشکل دارد و باید قرص‌هایش را مصرف کند، اجازه چنین کاری را به وی نمی‌دادند.

دوستش اندرسون هم می‌گوید که نظامیان اسرائیلی وسایل شخصی‌اش از جمله کارت اعتباری، تلفن همراه و وسایل بی‌شمار دیگری را دزدیده‌اند.

وی افزود که بازپرسان اسرائیلی او و دیگر فعالان کشتی بازگشت را با استفاده از شوک الکتریکی شکنجه داده‌اند.