فعالان بازار، علت تداوم کاهش قیمت ها را با تصمیم امروز جلسه سران قوا مبنی بر تصویب سیاست های ارزی کشور مرتبط می دانند که قرار است جزئیات آن روز یکشنبه (۱۴ مرداد) هیات دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به تصویب برسد؛ پس از آن رییس کل بانک مرکزی روز دوشنبه و در آستانه عملیاتی شدن این سیاستها، جزئیات آن را به اطلاع مردم خواهد رساند.

جهت گیری عمده سیاست های جدید بر این اصل استوار است که کالاهای اساسی و مورد نیاز عامه مردم با نرخ رسمی ارز که بانک مرکزی اعلام خواهد کرد، به مقدار مورد نیاز تامین شده و دستگاه های اجرایی بر همه مراحل واردات تا توزیع این کالاها به طور دقیق نظارت خواهند داشت.

بر این اساس، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۸۰ هزار تومان کاهش، سه میلیون و ۵۴۵ هزار تومان و هر نیم سکه با افت ۵۰ هزار تومانی یک میلیون و ۸۸۳ هزار تومان به خریداران عرضه شد.

همچنین بهای هر ربع سکه ۱۰ هزار تومان در بازار کاهش یافت و ۹۴۲ هزار تومان به فروش رفت اما هر قطعه سکه گرمی بدون تغییر ۵۱۱ هزار تومان قیمت خورد.

در بازارهای جهانی نیز بهای هر اونس طلا نزولی بود و با کاهش ناچیز ۱۸ سنتی به ۱۲۱۳ دلار و ۵۸ سنت رسید؛ هر گرم طلای خام ۱۸ عیار نیز در بازار تهران با چهار هزار و ۷۷۰ تومان عقبگرد ۲۹۵ هزار و ۲۸۰ تومان به فروش رفت.

بانک مرکزی برای امروز بهای هر دلار آمریکا را ۴۴۱۲ تومان اعلام کرده است.