«ری یانگ هو» وزیرخارجه کره شمالی امروز (شنبه) در واکنش به هشدار اخیر آمریکا در خصوص تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ تأکید کرد که اقدامات اخیر آمریکا «نگران‌کننده» است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزیر خارجه کره شمالی گفته است که به شدت نگران رویکرد آمریکا در قبال پیونگ‌یانگ است. واشنگتن اخیرا کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا را برای حفظ تحریم‌ها علیه کره‌شمالی تحت فشار قرار داده است.

با این وجود، پیونگ‌یانگ گفته است که همچنان به اجرای توافق هسته‌ای که در ماه ژوئن با واشنگتن به امضا رساند، متعهد است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ماه ژوئن با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در سنگاپور دیدار کرد. این نخستین دیدار سران دو کشور پس از ماه‌ها تنش میان آمریکا و کره شمالی بود که در نهایت نیز سران دو کشور بیانیه مشترکی را در خصوص خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه‌جزیره کره به امضا رساندند.

«ری یانگ هو» وزیر خارجه کره شمالی امروز (شنبه) گفت: «جمهوری دموکراتیک خلق کره در تعهد و عزم خود برای اجرای بیانیه مشترک واشنگتن-پیونگ‌یانگ به شیوه‌ای مسئولانه و با حسن نیت، همچنان قاطع است».

وی در ادامه تأکید کرد: «آنچه در این میان نگران‌کننده است، اقدامات پی‌درپی و نهادینه شده در آمریکا برای بازگشت به گذشته است».

بنا بر این گزارش، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در نشست منطقه‌ای «آسه‌آن»، کشورهای جنوب شرق آسیا را تحت فشار گذاشت تا تحریم‌ها علیه کره شمالی را حفظ کنند. وی در عین حال مدعی شد که به توافق اخیر برای خلع‌سلاح شبه‌جزیره کره خوشبین است.

وزیر خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای که در اجلاس «آسه‌آن» قرائت می‌کرد، گفت: «ما اقدامات مبتنی بر حسن نیت را آغاز کردیم و در ضمن، آزمایشات هسته‌ای و آزمایشات موشکی خود را به تعویق انداختیم و مرکز آزمایش هسته‌ای خود را نیز از بین بردیم...با این وجود آمریکا به جای پاسخ دادن به این اقدام، صدای خود را برای حفظ ».