دهلی‌نو که از امتناع واشنگتن از معاف کردن هند از تعرفه‌های جدید به خشم آمده است، در ژوئن تصمیم گرفت از چهارم اوت مالیات بر واردات برخی از کالاهای آمریکایی شامل بادام، گردو و سیب را افزایش دهد اما بعدا تصمیم گرفت این اقدام را به تعویق بیاندازد.

مقامات دهلی‌نو و واشنگتن از جمله مایک پامپئو، وزیر خارجه و جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا قرار است دیدارهایی انجام داده و با همتایان هندی خود در سپتامبر مذاکرات استراتژیک داشته باشند.

اختلافات تجاری میان هند و آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ افزایش یافته است. تجارت دوجانبه در سال ۲۰۱۶ به ۱۱۵ میلیارد دلار افزایش یافت اما دولت ترامپ خواهان کاهش کسری ۳۱ میلیارد دلاری با هند است و دهلی‌نو را برای تسهیل موانع تجاری تحت فشار قرار داده است.

هند که بزرگترین خریدار بادام آمریکا است، در ژوئن تصمیم گرفت تعرفه واردات روی این کالا را به میزان ۲۰ درصد افزایش دهد و به جمع اتحادیه اروپا، چین و سایر کشورهایی پیوست که علیه افزایش تعرفه آمریکا روی واردات فولاد و آلومینیوم تلافی کردند.

این کشور همچنین قصد دارد در شدیدترین واکنش علیه آمریکا، روی واردات گردوی آمریکا ۱۲۰ درصد تعرفه وضع کند.

بر اساس گزارش رویترز، آمریکا به هند پیشنهاد کرده است برای کاهش کسری تجاری، محصولات نفتی از آمریکا خریداری کند. آمریکا به عنوان بزرگترین صادرکننده سلاح به هند شناخته شده و شرکت‌های آمریکایی قرارداد فروش هواپیماهای نظامی به ارزش میلیاردها دلار را پیشنهاد کرده اند.