به گزارش مجله اکونومیست انگلیس، یکی از مشاوران دفتر پادشاهی اعلام کرد، شهر نیوم واقع در شمال غرب عربستان یکی از اماکن احتمالی برای افتتاح کلیساست.

این در حالی است که یکی از شاهزاده‌های برجسته که خواست نامش فاش نشود، گفت، ساخت کلیساها ممکن است در مکان دیگر انجام شود، اما وجود دو دین در شبه‌جزیره عربستان امکان ندارد. مشاور دفتر سلطنتی اعلام کرد، شهر نیوم بیرون از شبه جزیره عربستان قرار دارد و این امر باعث می‌شود درباره ممنوعیت وجود دین دوم در شبه جزیره اظهارات دقیقی صورت نگیرد.

مشاور مذکور گفت، مقامات عربستان مساله افتتاح کلیسا در این کشور را مساله روز می‌دانند.

مجله انگلیسی اکونومیست در این باره نوشت، عربستان به نگهداشتن یک مکان تاریخی کشف شده پشت سیم‌های خاردار عادت دارد و به دنبال آن هم نگهبانان این مکان اقدام به دور کردن اشخاص کنجکاو و تهدید آنها به بازداشت می‌کنند.

این مجله نوشت، اگر بررسی‌های مستقل درست باشد، میان تلی از ماسه‌ها و نخلستان نزدیک میادین نفتی در منطقه شرقی، کلیسای "الجبیل" وجود دارد که قدمت آن به قرن هفتم میلادی بازمی‌گردد.

طبق نوشته این مجله، عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه فقید عربستان، مرکزی را برای گفت‌وگوی ادیان افتتاح کرد و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان شجاعت بیشتری در میزبانی از شخصیت‌های مسیحی در منزل خود به خرج داد.

پیشتر سلمان بن عبدالعزیز،‌ پادشاه عربستان از اسقف اعظم کلیسای مارونی‌های لبنان، اسقف اعظم انطاکیه و دیگر اسقف‌های مارونی‌ها استقبال کرد و دو طرف بر اهمیت نقش ادیان مختلف در ترویج تسامح و رهایی از خشونت و تروریسم تاکید کردند.

گزارش‌های رسانه‌ای گذشته هم حاکی از آن است که نمایندگان واتیکان با مقامات عربستان برای ساخت کلیساها مذاکرات محرمانه انجام داده‌اند.

همزمان با این امر، کلیسای کاتولیک مصر درباره سفر تاریخی رهبر شورای پاپ برای گفت‌وگوی مذهبی در کشور واتیکان به عربستان در ماه آوریل بیانیه‌ای صادر کرد.