شبکه خبری آسیا تایمز روز شنبه گزارش داد: شکست در مذاکرات پنهانی و غیر رسمی دو کشور که یک هفته قبل انجام شده است موجب شد تا دامنه جنگ تجاری دو طرف گسترده‌تر شود.

آمریکا اعلام کرده است که تعرفه ۱۰ درصدی روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی چین را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد و چین هم در مقابل تعرفه‌هایی بر روی ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی در نظر گرفته است.

ظاهرا این ارتباط محرمانه، گفت و گوی تلفنی بوده که 'استیون منوچین' وزیر خزانه داری آمریکا با 'لیو خه' معاون نخست وزیر و مقام ارشد اقتصادی چین انجام داده است.

آمریکا در این مذاکرات غیر رسمی، خواستار آن شده بود که چین الگوی اقتصادی خود را بتدریج تغییر دهد و در بحث نیمه هادی‌ها قدرت بیشتری به شرکت‌های ذی ربط آمریکایی بدهد که مورد موافقت چین قرار نگرفته است.

گفته شده که در یک سال و نیم گذشته سران دو کشور در مورد مسایل اقتصادی و تجاری ۳۰ بار با یکدیگر ارتباط تلفنی داشته و چهار دیدار مستقیم انجام داده اند که بسیار کم سابقه بوده، اما باز هم طرفین موفق به حل اختلافات نشده اند.

آمریکا مدعی است که چین پیش از این جنگ تجاری را شروع کرده و مازاد تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری در مقابل این کشور دارد و این برای واشنگتن منصفانه نیست، اما چین بر این باور است که ممنوعیت صادرات فناوری پیشرفته از آمریکا باعث شده است تا چنین مازاد تجاری به وجود بیاید.

بر اساس آمار گمرک چین در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی میزان کل حجم روابط تجاری چین و آمریکا به یک هزار و ۹۳۰ میلیارد یوان (هر دلار ۶.۷ یوان) رسیده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۵.۲ درصد رشد یافته و ۱۳.۷ درصد مبلغ کل تجاری چین را تشکیل داد.

بر اساس آمار گمرک چین، در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی، مبلغ صادرات چین به آمریکا به ۱ تریلیون و ۳۹۰ میلیارد یوان رسیده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۵.۷ درصد افزایش داشته است در همین مدت میزان واردات چین از آمریکا نیز به ۵۳۷ میلیارد و ۹۷۰ میلیون یوان رسیده است که نسبت به سال گذشته ۴ درصد افزایش داشته است.