«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، ایده اینکه روسیه در انتخابات آمریکا مداخله می‌کند و دموکراسی در آمریکا را تضعیف می‌کند  را مضحک و نامعقول خواند.

وی روز پنجشنبه در  مورد آخرین جلسه کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا  در زمینه مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به خبرنگار شبکه راشاتودی گفت: «خنده‌دار است که می‌شنوم تصاویر مضحک می‌توانند دموکراسی آمریکا را تضعیف کنند.»

سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات آمریکایی رو  پنجشنبه قانونی را  برای تحریم‌های جدید علیه روسیه ارائه دادند. این اقدام به عنوان گام جدیدی در واکنش به اتهام مداخله مسکو در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و اقدامات این کشور در سوریه و اوکراین صورت گرفته است.

وزیر خارجه روسیه چنین تصوری  از کشورش را به پارانویا که نوعی اختلال روانی است تعبیر کرد و پیگیری مواردی اینچنینی را از جانب سناتورهای آمریکایی اقدامی دانست که وجهه آنها را تخریب می‌کند.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا دولت روسیه را به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا به نفع «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور متهم می‌کنند. مسکو این اتهامات را رد و تأکید کرده است این کشور هرگز در مبارزات انتخاباتی کشورهای دیگر دخالت نمی‌کند.

دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در واکنش به این اتهامات ۳۵ دیپلمات روسیه را از خاک این کشور اخراج و دسترسی به دو مجموعه متعلق به روسیه را هم منع کرده است.

روز ۱۷ می ۲۰۱۷ (۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶) «راد روزنشتاین»، معاون دادستان کل آمریکا «رابرت مولر» را به عنوان بازرس ویژه تحقیقات درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا منصوب کرد. وی وظیفه هدایت تحقیقات اف‌بی‌آی و دادستان‌های وزارت دادگستری درباره این پرونده را به عهده دارد. 

انتصاب «مولر» به این سمت بعد از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ «جیمز کومی» مدیر اداره تحقیقات مرکزی آمریکا، «اف بی‌آی» را از سمت خود برکنار کرد.