علی شفیعی امسال با تیم ملی والیبال تجربه جدیدی داشت. بازی فیکس در لیگ ملتها . ماموریتی که خیلی خوب هم از پس آن برآمد تا حدی که حالا کولاکوویچ سرمربی تیم ملی اسم او را چشم بسته در ترکیبش می نویسد.سرعتی زنی که بازی کنار سید و عادل غلامی او را حسابی پخته کرده است. حتی در کوران لیگ ملتها بازی اش آن قدر به چشم آمد که فرانسویها خواهانش شدند اما خودش لیگ ایتالیا را ترجیح می دهد و به همین خاطر پیشنهاد لژیونری در سرزمین خروسها رد کرد. 
*بعد از چند وقت ریکاوری خستگی تان در رفت؟
خستگی امان بله در رفت. البته اوایل دوره استراحت در نمیرفت اما بعد درست شد.
* حسابی استراحت کردی یا تمرین هم داشتی؟
نه استراحت تمام و کمال نبود و برای اینکه از فرم خارج نشودم تمرین هم داشتم اما تنها یک جلسه در روز .
*بالاخره تمرین برای بازی های آسیایی شروع شد؟
بله ،البته تمرین اول برای بازی های آسیایی و بعد هم اردوی اسلوونی برای قهرمانی جهان.
*بازی های آسیایی را چطور می بینی؟
به نظر م خوب است که به جاکارتا می رویم. اگر نمی رفتیم آخرین بازی های ما لیگ ملتها ی والیبال بود که به خاطر فاصله زیادش با قهرمانی جهان ، از شرایط بازی خارج می شدیم. ایران هم همیشه لیگ ملتها را بد شروع می کند. بعد از لیگ و لیگ ملتها دو سه ماه فاصله است همیشه و به همین خاطر همیشه بد شروع می کنیم
*اما هدف اصلی تیم ملی قهرمانی جهان بود و این بازی های آسیایی در آمادگی بازیکنان برای جهانی وقفه ای ایجاد نمی کند؟
اصلا اینطور نیست که هرچه بیشتر تمرین کنیم مثلا ۶ ماه تضمین کند در جام جهانی مدال می گیریم. اگر به هدفهایی که در تمرینات از نظر فیزیکی برسیم بقیه اس تاکتیکی است که در بازی هماهنگ می شویم. اگر به ایده آل بدنی برسیم خیلی هم خوب است که در این بازیها باشیم. همانطور که سه هفته بعد از لیگ ملتها با این همه فشار اوج بازی هایمان هفته چهارم بود. 
* بله ولی یک نکته هست که حریف های لیگ ملت ها و بازی های آسیایی اصلا با هم قابل مقایسه نیستند. شاید ۲-۳ مسابقه سخت داشته باشید
بله ،دو‌سه بازی سخت داریم اما شرایط بازی رسمی خیلی با تمرین فرق دارد. حتی بازی با تیمی که از ما ضعیف تر است می تواند به ما کمک کند. فکر می کنم در گروه ما در قهرمانی جهان حریفان آسان هم هستند.


* بعد از جاکارتا به اسلوونی می روید. اختلاف ساعت اذیت کننده نیست؟ 
فکر نمیکنم دو سه ساعت بیشتر باشد و این اختلاف ساعت چیزی نیست. درست می شود. ما تجربه ۸-۹ ساعت اختلاف را در لیگ ملتها داریم. واقعا مشکلی نیست و با دو شب درست می شود.
*وقتی حرف از حضور تیم ملی اصلی به جای تیم ملی ب در جاکارتا شد گفتند بازیکنان خواستند بازیهای آسیایی بروند به خاطر اینکه پاداش دارد اما قهرمانی جهان نه.. درست است؟
بچه‌ها که دوست دارند در بازیهای آسیایی شرکت کنند،چرا که افتخار بزرگی است. خودم هم دوست داشتم این بازیها را تجربه کنم. چون بازی های قبلی که نبودم و تا چهار سال دیگر هم هیچ‌چیز معلوم نیست. خیلی دوست داشتم بروم. اصلا بحث مادی مطرح نیست. البته پاداش هم مهم است اما ما باریکنان در تصمیم گیریها تاثیرگذار نیستیم. ما تنها در خدمت تیم هستیم و هر تورنمنتی فدراسیون بخواهد ما شرکت می کنیم. 
*به لیگ ملت ها برگردیم. در مجموع لیگ ملت ها چطور بود؟
در کل خیلی سخت بود. 
*بار دوم بود که این مسابقات را تجربه می کردی؟
بله اما اولین بار فیکس در تیم بازی می کردم. خیلی سنگین بود و فشار زیادی می آورد
* به خاطر مسافت و اختلاف ساعت؟ 
هفته ای سه تا بازی داشتیم. دو روز هم طول می کشید از یک محل به محل دیگر مسابقه برویم. اختلاف ساعت هم زیاد بود، همه این شرایط کار را سخت می کرد .
*به خاطر همین قضایا تیم نوسان داشت؟
به نظرم تیم نوسان نداشت روی یک روند پیش می رفت. ما بد شروع کردیم و کم کم بهتر شدیم. خوب بازی کردیم و خوب هم تمام کردیم
* می توانستیم نتیجه بهتری از دهمی هم بگیریم؟
با این تیم به جز ژاپن بقیه بازی ها را خوب بودیم . می توانستیم بهتر هم باشیم اما بد هم نبودیم. 
* بازی با ژاپن چه اتفاقی افتاد؟
بازی با ژاپن دومین بازی بود و به خاطر دوری ما از شرایط بازی ، همه چیز گره خورد. آنها خوب بازی می کردند و ما هم تحت تاثیر بازی خوبشان قرار گرفتیم. به نوعی شوکه شده بودیم و در چند تا اتفاق بازی تمام شد اصلا فکر نمیکردیم اینطور شود. 
* ژاپنی ها دو بازیکن خوب داشتند و با همانها ایران را بردند نه؟؟
ژاپنی ها دو دریافت کننده خوب در زمین داشتند و همه توپ ها را به خوبی به پاسور می رساندند. پاسورشان هم خوب پاس می داد. وقتی روحیه یک تیم خوب باشد همه بازیکنان تیم خوب کار می کنند. خوب اسپک می زنند و... کلا تیم شان خوب بازی می کرد و همه بازیکانشان خوب بودند و کاملا تیمی ما را بردند. نمی شود گفت به دو بازیکن خوب ژاپن باختیم. 

* در بازی با برزیل کسی فکر نمی کرد جوانان ایران آنها را به چالش بکشند و حتی اواخر بازی انتظار برد داشتیم. چه شد که نبردید؟
بازی با برزیل ما بد شانسی آوردیم. کولاکوویچ بچه هایی که از ایران برده بود را در ترکیب گذاشت و به بقیه با تجربه ها استراحت داد. برزیلی ها هم که بازیکنان جدید را نمی شناسختند ،ازکیفیت بازیکنان جوان ما متعجب شده بودند. به نظرم تا آخر بازی هم نتوانستند روی غلتک بیفتد چون کاملا متعجب شده بودند. ست پنجم هم یک سری اتفاقات افتاد که اگر یکی از آنها به نفع ما می افتاد نتیجه عوض می شد
*تیم ما در رالی ها خیلی بدشانس بودیم. دراکثر رالی ها توپ در زمین ما می خوابید. چرا؟
واقعا نمی دانم اما چندین بار این اتفاق افتاد.
* کولاکوویچ در جلسات آنالیز هیچ صحبتی راجع به این رالی ها نمی کرد؟
نه یک سری از آنها را نمی شد کاری کرد. اتفاق بود و نمیشد ذهن مان را درگیرش کنیم.


* در بازی با صربستان هم این اتفاق افتاد. تیم ایران نشان داده چه با تجربه ها و نسل طلایی باشند و چه جوانان همیشه خوب کار می کند و می تواند خطر ساز باشد. درست است که تعداد بازیکنان نسل طلایی ما کم شده اند اما کیفیت مان خوب مانده. درست است؟
بازی هایی که ما باختیم به خاطر جوانی تیم مان و با تجربگی حریفان بود. چون در لحظات حساس با تجربه خیلی به کمک می آید که برنده بازی باشیم. بازی با صربستان و برزیل هم همین شد. اما جوانانمان خوب کار کردند. اگر همینطور ادامه بدهند می توانیم در والیبال کار های زیادی بکنیم و نتایج خوبی بگیریم.
* بازی خوب جوانان چه تاثیری در تیم‌های دیگر می گذاشت؟ آنها هم تعریف می کردند؟ 
بازیکنان تیم‌های دیگر خیلی با هم در ارتباط نیستند مگر اینکه با هم هم تیمی باشند. ما هم که لژیونر های کمی داشتیم. جاهایی بودکه میلاد و آقا سعید با هم تیمی هایشان روبرو شدند اما زیاد صحبت نمیشد.
* امسال شروع خوبی داشتی. به نظرت این باعث می شود که حالا حالا ها سرعتی زن فیکس تیم ملی شوی؟ 
مطمئنا مسئولیتم سنگین تر است ولی اصلا به این مسئله که در تیم هستم یا نه فکر نمی کنم. فقط سعی می کنم عملکردم را بهتر کنم و همه جوره به تیم‌کمک کنم. فرقی ندارد در ترکیب ۱۴ نفره باشم ، فیکس باشم یا نه. همه سعی ام کمک است چون واقعا افتخار بزرگی است که در هر سطحی به تیم ملی کمک کنید. جدا از آن ،تمرین کنار بازیکن بزرگ خیلی خوب است و باعث می شود به خوبی پیشرفت کنید.
*فقط به پیشرفت فکر می کنی؟
شک نکنید با پیشرفت جایگاه آدم بهتر می شود. مهم نیست که کجا هستم یا کجا می خواهم باشم.فقط به پیشرفت فکر می کنم. 
* در این مسیر پیشرفت چقدر موسوی کمکت کرد؟
سید و‌غلامی خیلی در این راه به من کمک کردند و البته کمکشان هنوز هم ادامه دارد. من قبل از اینکه بیایم‌بانک سرمایه با الانم خیلی فرق کرده ام. این دو‌هم پستی ام خیلی به من کمک کردند و باعث شد بهتر کار کنم و جاه طلب شوم. مخصوصا در این دو سال زیر نظر آقای کارخانه و کادر فنی اش خیلی بهتر شدم. آقای کارخانه به من اعتماد به نفس دادند. فرصت خوبی دادند. 
* کار با کولاکوویچ چطور است؟ 
- خیلی آسان است
*چطور؟
- چون اصلا چیزی به شما نمی گوید که بیشتر از تواناییت باشد. به اندازه توانایی از بازیکن انتظار دارد و می گوید فقط با جرات به زمین برو.،مثلا وقتی می داند من موجی سرویس می زنم نمی گوید سرعتی بزن.
*پس بیشتر روی اعتماد به نفس شما کار می کند؟
روی به اعتماد به نفسمان خیلی کمک می کند ،او آن قدر با شخصیت و با پرستیژ است که بچه ها با جان و دل کار می کنند. این طورنیست که با حرف بد بازیکنان را ناراحت کند، آدم که با جان و دل برای تیم ملی بازی می کند و مربی هم کمک می کند بهتر بازی کنیم و جواب اعتمادش را بدهیم
*از نقش سعید معروف هم نمی شود گذشت. فکر می کنم او خیلی به پیشرفت جوانان کمک کرد ؟

اگر آقای معروف نبود جوانان به طور کلی نمی توانستند خودشان را نشان بدهند. چون واقعا کار را برای جوانان ساده می کرد. یک‌نکته خاص را می گفت و می گفت ؛فقط آن کار را بکن. یا می گفت من اینجوری پاس میدهم و تو به این زاویه اسپک‌بزن، بدون نگاه به به مدافع رو به رو ، توپت می خوابد. به جای همه فکر می کرد و‌وظایف آنها را کمتر می کرد و باعث می شد بازیکنان اعتماد به نفس لازم را بدست بیاورند. سبک بازی سعید معروف هم در دنیا خیلی خاص است. سرعت بازی ای که به ایران می دهد خیلی فرق می کند با بقیه پاسور ها. من این را شنیده بودم اما از نزدیک لمس نکرده بودم. خیلی حس خوبی است که کنارش بازی می کنم. به من خیلی کمک کرد. اینطور نیست که یک‌کاپیتان همیشه باید بخندد یا اخم‌کند. معروف می داند کی بخندد و کی اخم کند یا دست بکشد روی‌سر ما. همه این خصوصیات به جز بازی اش باعث می شود در تیم خیلی تاثیر گذار باشد. واقعا نمی دانم اگر نباشد چکار کنیم.

*پس سعید معروف برگ برنده ایران است؟.
شک نکنید
* با این‌وضعیت یک جورایی برای قهرمانی جهان جا می افتیم. نه؟
بله. ما در لیگ جهانی مصدوم هم داشتیم. قائمی در روسیه مصدوم بود، غفور قبل از آرژانتین نبود. موسوی و‌معنوی نژاد هم مصدوم بودند. همه این بچه ها اگر برگردند تیم‌ما در بازی های آسیایی و‌قهرمانی جهان می تواند موفق باشد. فقط دعا می کنم بدون مصدوم به بازی ها برویم.
+ یعنی در لیگ جهانی به خاطر مصدومان زیاد بدشانس بودیم؟
بله خیلی
*اگر بدشانسی نبود مقامی بهتر از دهمی می گرفتیم؟
- بله فکر می کنم بهتر می شدیم چون بعضی از بازیکنان شاخص را نداشتیم. سید همان بازی هایی که بود را هم با درد بازی می‌کرد.
*در قهرمانی جهان کار خیلی سخت تری دارید. چون دور قبل ششم‌شدید و‌حالا نباید کمتر از آن شوید. درست است؟
- کارمان که سخت است ،ولی اگر با همین تیم‌هم‌بتوانیم نتیجه قبلی را تکرار کنیم خوب است. من دیروز سر بازی جوانان و اردکان بودم، از هفت نفر جوانان چهار نفرشان در تیم ملی بازی کرده بودند. نوجوانانی که ۶ ماه است به حوانان آمده اند. خیلی خوب است که چهار نفر از آنها در تیم ملی زیاد هم بازی کردند. اگر ما با همین تیم همان نتیجه را تکرار کنیم دستاورد خوبی است و اگر بهتر شویم فوق العاده می شود.
* ولی نباید به آن هم راضی شویم چون اگر راضی شویم ممکن است نتیجه بدی بگیریم
- اکثر آنهایی که لباس ملی می پوشند آدم های قانعی نیستند. اگر قانع بودند لباس تیم ملی را نمی پوشیدند. مطمئنا برای بهترین نتیجه می رویم. اما نمیخواهیم این توقع فشاری به تیم‌ملی بیاورد. 
*ولاسکو روی روحیه و‌مسائل ذهنی بازیکنان هم کار می کرد. کولاکوویچ هم اینگونه است؟ 
- بله خیلی خوب کار می کند. من شنیدم‌ولاسکو از نظر روانی با بچه ها بازی می کرد. با یکی‌خوب‌و‌با یکی‌بد صحبت می کرده. اما کولاکوویچ با همه خوب رفتار می کند. از آقای ولاسکو خیلی ها ناراحت می شدند و هنوز هم هستند. اما اینقدر کولاکوویچ با احترام با همه برخورد می کند که فکر نمی کنم کسی از او‌ناراحت شود. من به شخصه خیلی دوست دارم‌با چنین مربی ای که احترام‌می گذارد کار کنم. 
* بازیکنانی که قبلا با ولاسکو‌کار کرده بود ند ، می گفتند ولاسکو روانشناس خوبی هم‌هست که خیلی کمک‌می کند. از این لحاظ می گویم
- از طرف بچه های دیگر نمیتوانم صحبت کنم اما به نظر خودم بهترین حالت این است که با احترام برخورد کنند با من و توقع نا معقول نداشته باشند.
* منظورت از توقع نا معقول چیست؟
- یعنی اینکه همه کاری باید بکنی و‌چرا فلان توپ را دفاع نکردی.
* کولاکوویچ آرام است ؟ 
- خیلی آدم آرامی است مگر اینکه کسی بی انضباطی کند یا یک مساله را ۵ - ۶بار بگوید و شما دوباره کار خودتان را بکنید. آن موقع هم دادی می زند که به نظرم به جا است
* جالب است. چون این ذهنیت برای ما مانده که صرب ها خشن هستند
کولاکوویچ خیلی صبور و آرام‌است. به همین خاطر جوانان توانستند خودشان را نشان دهند. با اینکه جوانان خیلی پراشتباه بازی می کنند تا جا بیفتند و اگر برخورد بد شود با آنها به قول خودمان دست جوان می لرزد. ولی کولاکوویچ آن قدر با حوصله کار می کرد که همه خوب شدند. 
* از تیم جدید چه خبر؟ پیشنهاد داری یا نه؟
فعلا که نه. پیشنهاد خارجی داشتم و قرار بود لژیونرشوم اما بحث مالی هم مهم بود. در مجموع سرعتی زن ها خوب پول نمی گیرند. در والیبال دنیا هر تیمی سهمیه خارجی دارد،اما تیم ها ترجیح می دهند پشت خط زن ، بلند زن و‌پاسور را خارجی بگیرند. من هم پیشنهاد خارجی داشتم اما دلچسب نبود.
*از کجا؟
- ایتالیا و فرانسه 
*فرانسه جدی تر بود؟ 
- بله ولی من لیگ فرانسه را دوست ندارم. لیگا ایتالیا را دوست دارم که آن هم خیلی جدی نشد. 
* نمیشد از فرانسه شروع کنی و‌بعد به ایتایا بروی؟ 
- لیگ فرانسه جوری نیست که یک‌سرعتی زن خودش را نشان دهد. چون سبک‌بازی اش خوب نیست
+*تیم‌مطرح ندارد؟
- چرا. تیمی‌که مرا می خواست پاسور روس‌داشت،‌پشت خط زنش آلمانی بود، تیم‌سوم لیگ فرانسه بود. پاسور های روس بلند کار می کند و سبک فرق می کند و من دوست دارم پاسور روی سرعت کار کند. 

* عبادی پور معتقد است بچه هاب رای لژیونری باید انگیزه و‌هدف داشته باشد. لژیونر ی سختی هایی دارد و برای بچه های ما فکر می کنم مسئله اصلی بحث مالی است. چون در لیگ ما خوب پول می دهند. 
- شاید قبلا قضیه اقتصادی مطرح بود اما حالا که ارزش ریال نسبت به یورو و دلار کمتر شده شرایط خیلی فرق می کند. نکته اینجاست که پشت خط زن ها و بلند زن ها تقریبا همان چیزی که در ایران می گیرند را در لیگ های اروپایی می گیرند. قبلا اینجا بهتر بود اما از ۱۰ ماه پیش تا الان با قیمت یورو‌پولی که بچه ها می گیزند دو برابر شده است.