شبکه تلویزیونی «راشا تودی» روز پنجشنبه نوشت: شرکت آلمانی تجهیزات ورزشی آدیداس که یکی از دو غول بزرگ این حوزه محسوب می شود، در جریان رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مسوولیت تامین لباس ورزشی تیم ملی ایران را بر عهده داست اما به تازگی و در آستانه بازی های جام ملت های ۲۰۱۹ آسیا اعلام کرد که در حال قطع روابط خود با این کشور است.

گزارش ها حاکی از آن است که همکاری طرف های آلمانی و ایرانی به دلیل تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا علیه تهران، غیر قابل تداوم است.

شرکت آدیداس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: آدیداس به اطلاع فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران رسانده است که ما (آدیداس) قادر نیستیم قرارداد تجاری کنونی خود را بیشتر از زمان توافق شده، تمدید کنیم.

در این بین، روزنامه دولتی «تهران تایمز» چاپ تهران به نقل از«مهدی تاج» رییس فدراسیون فوتبال ایران که آدیداس را به بی حرمتی به ملت ایران متهم کرده است، نوشت: با توجه به اقدام نادرست و ناشایست شرکت آدیداس به نام مقدس ایران در تارنمای خود، لازم است هر چه سریعتر برای مقابله با چنین رفتارهایی که باعث نقض حقوق بشر هستند، اقدامات متنبهانه و همچنین نسبت به عقد قراردادی جایگزین با شرکتی دیگر برای بازی های جام ملت های آسیا اقدام مقتضی صورت گیرد.

گفتنی است بدنبال اعلام شرکت آمریکایی نایک - تولیدکننده لوازم و تجهیزات ورزشی - مبنی بر عدم فراهم آوردن کفش ورزشی برای ملی پوشان ایران در آستانه آغاز جام جهانی ۲۰۱۸، به بهانه تحریم های آمریکا علیه این کشور؛ هواداران ایران پس از پیروزی تیمشان مقابل مراکش به سبک خود از این شرکت انتقام گرفتند.

به گزارش راشا تودی، نایک در توجیه این اقدام خود با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود که «تحریم های آمریکا بدین معنی است که نایک به عنوان یک شرکت آمریکایی نمی تواند برای فوتبالیست های تیم ملی ایران تجهیزات ورزشی از جمله کفش فراهم آورد.»

بر این اساس هواداران ایرانی با تمسخر شعار مشهور «انجامش بده» که توسط شرکت نایک تبلیغ می شود، با انتشار تصویری در شبکه های مجازی نوشتند: «ما بدون تو انجام دادیم».