بنا به گفته یک کارشناس ارزی، افت لیر ترکیه دلایل عمیق‌تری دارد و نمی‌توان با افزایش نرخ بهره و یا اقداماتی از این دست از آن جلوگیری کرد.

کارشناسان بر این باورند، با توجه به نرخ دو رقمی در ترکیه و نیاز شدید این کشور به منابع مالی خارجی با توجه به افزایش روزافزون کسری حساب تجاری در این کشور، بالا رفتن قیمت نفت و خروج سرمایه‌گذاران ژاپنی از این کشور تورم جلوگیری از کاهش ارزش لیر ترکیه در برابر دلار و دیگر ارز‌های بین‌المللی امکان‌پذیر نخواهد بود.

این کارشناسان همچنین معتقدند، یکی دیگر از دلایل روند نزولی ارزش لیر کمبود توانمندی بانک مرکزی این کشور است. روز گذشته ارزش لیر بیشترین افت را در میان ارز‌های کشور‌های بازار‌های نوظهور داشته است و احتمالا بالا رفتن نرخ بهره در این کشور تاثیر موقتی در جلوگیری از روند نزولی ارزش آن خواهد داشت. تنها امید لیر کاهش ارزش دلار و یا کاهش ارزش دیگر ارز‌های بازار‌های نوظهور است.

طی روز‌های گذشته ارزش دلار به ۴.۹۲ لیر افزایش یافت، اما سپس به ۴.۶۹ لیر عقب‌نشینی کرد.

گوکچه سلیک کارشناس موسسه بانک فاینانس بانک می‌گوید: احتمالا افزایش نرخ سود در ترکیه برای تثبیت ارزش لیر کافی نخواهد بود، چرا که نگرانی‌ها نسبت به سیاست‌های پولی در این کشور پس از انتخابات همچنان پابرجا است. البته ریال ایران نیز طی سال جاری عملکرد خوبی نداشته است، اما پزوی آرژانتین و کرون سوئد عملکرد بسیار بدتری را داشته‌اند.

به عبارت دیگر کرون سوئد بدترین عملکرد را در میان ارز‌های جهان طی سال جاری داشته است. از جمله مهمترین دلایل سقوط ارزش این ارز‌ها تهدید بازگشت تحریم‌های امریکا، نگرانی‌ها نسبت به بروز بحران ها‌ی اقتصادی، ضعف اقتصادی، تقاضای بالای دلار در بازار کشورها، نگرانی‌ها نسبت به کاهش صادرات نفت و همچنین مشکلات مالی احتمالی برای بانک‌ها بوده است.

ایران طی روز‌های گذشته برابری دلار ریال را به ۴۲ هزار و ۶۰ ریال رسانده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز از احتمال کاهش بیشتر ارزش ریال و افت ۶ درصدی آن تا ماه مارس سال آینده میلادی خبر داده است.