"ولادیمیر شاپووالوف" معاون مدیر موسسه تاریخ و سیاست در دانشگاه دولتی مسکو در مصاحبه با رادیو «اسپوتنیک» روسیه عواقب احتمالی تحریم‌ آمریکا علیه دو وزیر کابینه دولت ترکیه را مورد ارزیابی قرار داد.

پیش از این وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه وزیر دادگستری و وزیر کشور ترکیه اعمال کرده و آنها را به نقض جدی حقوق بشر متهم کرد.

"عبدالحمید گل" وزیر دادگستری ترکیه در واکنش به این مسئله، تاکید کرد که تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند به وی آسیبی وارد کند. وی گفت: «آرزوی من چیزی جز این نیست که در خاک ترکیه زندگی کرده و همینجا بمیرم و هیچ دارایی هم نه در آمریکا و نه در هیچ کشور خارجی دیگری ندارم.»

شاپووالوف در مورد عواقب احتمالی این اقدام آمریکا گفت: «تحریم جدید آمریکا علیه ترکیه نمونه بسیار بارز سیاست غیرمنطقی دولت آمریکا در برخورد با سایر کشورهاست. برای اینکه تاثیرات منفی چنین اقداماتی از سوی آمریکا بسیار بزرگ بوده و تاثیرات مثبت آن، اگر بخواهم صادقانه بگویم، هیچ است. صحبت بر سر این است که برای نخستین بار طی سالهای متمادی روابط بین الملل ایالات متحده بر اساس تحریم‌های فردی علیه وزرای یکی از متحدین خود اعمال شده است. به عقیده من نمی توان وضعیتی افتضاح تر از این را در نظر گرفت. واضح است که بدون این مسئله هم روابط واشنگتن و آنکارا بشدت تیره شده بود و اعمال تحریم‌ها نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند، بلکه نشان دهنده اعمال بیش از حد فشار بر ترکیه است، به گونه‌ای که آنکارا را به سمت فاصله گرفتن هرچه بیشتر از واشنگتن سوق خواهد داد و حتی بعید نیست که ترکیه تصمیم بگیرد از بلوک نظامی ناتو خارج شود. بدین ترتیب عواقب منفی چنین اقدامی بیش از همه برای خود آمریکا و شرکایش در ناتو خواهد بود.»