فرمانده نظامیان آمریکا مستقر در اروپا و نظامی ارشد ناتو، روز چهارشنبه با فرمانده نیروهای مسلح ترکیه و دیگر مقام‌های دفاعی این کشور دیدار و درباره تحولات سوریه و دیگر موضوع‌های منطقه‌ رایزنی کرد.

  خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در این زمینه نوشت: ژنرال «کورتیس اسکاپروتی» فرمانده نظامیان آمریکا در اروپا درباره تنش‌های بین آمریکا و ترکیه و موضوع دستگیری "اندرو برونسون" کشیش آمریکایی که به اتهام جاسوسی در ترکیه دستگیر شده ، به رایزنی پرداخت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه وزیران دادگستری و کشور تحریه را به بهانه آزاد نشدن این کشیش آمریکایی تحریم کرد. 

 بخش مطبوعاتی ارتش ترکیه نیز در این زمینه اعلام کرد که ژنرال اسکاپروتی در این دیدار درباره آخرین تحولات سوریه، عراق و ناتو با ژنرال «یاسر گولر» به تبادل نظر پرداخت. در بیانیه ارتش ترکیه به جزئیات این دیدار هیچ  اشاره‌ای نشده است.

این منبع خبری در خاتمه نوشت که ترکیه و آمریکا درباره وجود یک نقشه راه درباره شهر «منبج» برای عقب‌نشینی شبه نظامیان کرد که ترکیه آن‌ها ‌را تروریست قلمداد می‌کند به توافق رسیده‌اند.

ترکیه و آمریکا بابت تحول جنگنده‌های اف-۳۵» نیز به مشکل خورده‌اند به طوری‌که یک مقام نزدیک به رئیس جمهور ترکیه  روز گذشته گفت ، در صورت کارشکنی آمریکا در عدم تحویل جنگنده‌های «اف-۳۵»، آنکارا دست به اقدامات قانونی خواهد زد.

«ابراهیم کالین» نماینده رسمی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت: «اف-۳۵ ،یک پروژه بین‌المللی است و در صورت عدم تجهیز ترکیه به این جنگنده، ما اقدام‌هایی قانونی را اجرا می‌کنیم.»