"جرمی هانت" وزیر امور خارجه انگلیس امروز در دیداری در وین با تمدید مذاکرت برگزیت مخالفت کرده و گفت: نه پارلمان انگلیس و نه مردم این مسئله را نمی پذیرند.

وی بعد از دیداری با "کارین کنایسل"، وزیر امور خارجه اتریش در وین درباره آینده مذاکرات برگزیت ابراز بدبینی کرده و گفت: ما خود را برای یک عدم توافق در مذاکرات برگزیت آماده می کنیم.یک خطر واقعی جدایی همراه با اختلاف انگلیس از اتحادیه اروپا وجود دارد.

وزیر امور خارجه اتریش هم در دیدار با همتای انگلیسی خود اظهار داشت ما هم مسلما خود را برای متنوع ترین سناریوها آماده می کنیم. ما برای متفاوت ترین وضعیت ها آماده هستیم. وی همچنین این مسئله را رد کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت کمیسیون اروپایی را دور بزنند. دستورالعمل ها کاملا واضح می گویند که کمیسیون اروپایی در این باره مذاکره می کند.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین از مناسبات انگلیس و اتریش تمجید و تاکید کرد که انگلیس همچنین در آینده هم به دنبال شراکت سازنده و خوب با اتحادیه اروپا است. یک رویکرد عملی برای برگزیت وجود دارد و ما از آن هایی نیستیم که اشتباهات و مجازات ها را اعلام می کنند. اما این مسئله کاملا روشن است که نتیجه همه پرسی در انگلیس پذیرفته خواهد شد. در هر صورت مذاکرات شفاف و کارآمد به درد هر دو طرف می خورد.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین به نقش ویژه اتریش با توجه به ریاست دوره ای این کشور بر اتحادیه اروپا اشاره کرده و با توجه به بی ثباتی ها در دنیا تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید منسجم و متحد قدم بگذارد.

وی در این باره گفت که ما ارزش های مشترکی داریم و ما باید شانه به شانه هم قرار بگیریم. در هر صورت زمان برای یک راه حل، بسیار کوتاه است.

هانت همچنین تاکید کرد که انگلیس مانند اتریش به دموکراسی و تصمیمات خود افتخار می کند. تصمیم خروج توسط ملت انگلیس گرفته شده و این یک واقعیت است که ما اتحادیه اروپا را ترک می کنیم.

 مذاکرات بین اتحادیه اروپا و لندن درباره برگزیت تحت فشار زمان قرار دارد. انگلیس می خواهد در ۲۹ ماه مارس سال ۲۰۱۹ اتحادیه اروپا را ترک کند. این خروج باید از طریق یک توافق بین لندن و بروکسل که تا ماه اکتبر منعقد می شود تنظیم شود تا پارلمان ها فرصت رای گیری و ارزیابی این توافق را داشته باشند. اگر تا آن زمان هیچ توافقی شکل نگیرد انگلیس بدون توافق و به صورت نامنظم از این اتحادیه خارج می شود. چنین خروجی می تواند عواقب اقتصادی سخت و دشواری داشته باشد.

ترزا می در عرصه سیاست داخلی بعد از اینکه در اوایل جولای کابینه خود را برای در پیش گرفتن رویکردی به منظور برگزیت نرم متعهد کرد تحت فشار شدیدی قرار گرفته است. دیوید دیویس، وزیر برگزیت انگلیس و بوریس جانسون ، وزیر امور خارجه این کشور چندی پیش در اعتراض به این رویکرد ترزا می از سمت خود کناره گیری کردند. همچنین از جناح حامیان اتحادیه اروپا هم انتقاداتی به نخست وزیر انگلیس وارد شده است.

چندی پیش رسانه های غربی از آمادگی کمیسیون اروپایی برای خروج بدون توافق با انگلیس خبر داده و نوشتند که کمیسون اروپایی از کشورهای عضو درخواست کرده که خود را برای بدترین سناریو یعنی خروج بدون توافق آماده کنند.