فرود عسگری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت و گمرک جمهوری اسلامی ایران، با بیان این که گمرک، در هر شرایطی خود را همواره در کنار وزارت بهداشت قرار داده است، اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی از قابلیت‌هایی که قوانین و مقررات در مورد کالا‌های سلامت محور در اختیار این دستگاه قرار داده، حداکثر استفاده را خواهد برد.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به وجود سامانه گمرک و سامانه وزارت بهداشت، افزود: انشاالله بتوانیم با کمک این سامانه ها، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه دارویی، ملزومات پزشکی و کالا‌های سلامت محور را با حداقل زمان و با کمترین ایستایی و با سرعت از گمرک زمینی، دریایی و هوایی ترخیص کنیم.

عسگری افزود: در شرایط فعلی کشور، همه مدیران گمرک کشور براساس حساسیتی که درخصوص دارو و تجهیزات پزشکی وجود دارد، توجیه شده اند تا نسبت به ترخیص کالا‌های سلامت محور حساسیت بیشتری داشته باشند.

رئیس کل گمرک ایران با تاکید بر ضرورت تسریع در ترخیص کالا‌های سلامت محور به خصوص دارو وتجهیزات پزشکی از گمرک، گفت: درصدد هستیم تا با ایجاد تسهیلاتی در گمرک، کالا و مواد اولیه دارو به محض ورود ترخیص شده و به دست شرکت‌ها و یا تولید کنندگان دارو برسد.

وی با اشاره به اینکه قبل از ورود کالا به کشور، صاحبان کارخانجات واحد‌های تولید دارو می‌توانند در سیستم گمرک اطلاعات کالا را ثبت کنند، تصریح کرد: این مساله باعث می‌شود تا ترخیص کالای مورد نظر با معطلی روبرو نشود و با حداقل ایستایی کالایشان ترخیص شود.

عسگری افزود: همچنین تسهیلاتی برای مسافرینی که دارو برایشان تجویز شده است در نظر گرفته شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تمام همکاران ما در گمرک قول می‌دهند که اجازه ندهند دارو و تجهیزات پزشکی در گمرک‌های کشور رسوب کرده و دیر ترخیص شوند.